ven spel 'De Voetbalpool'. Daarna richtte het echtpaar Krijgsman- Hopman zich meer op het toneelge- beuren in Schagen. Jan Krijgsman: "Toen de toneelgroep 'Calderon' verdween, sloten wij ons aan bij de in 1947 opgerichte toneelvereniging O.Z.O.S., ofwel 'Ontwikkeling Zij Ons Streven'. Na een aantal jaren werd ik tot voorzitter van O.Z.O.S. gekozen en ontstond in het bestuur de wens om een eigen theater op te richten, om dat er in die tijd sprake was van een groot gebrek aan repetitie- en opslag ruimte." Op 22 september 1979 werd het thea ter, dat de naam 'Scagon' kreeg, naja ren van zelfwerkzaamheid, opoffering en volharding door Krijgsman c.s. geopend. Het is gevestigd in een deel van een voormalige L.T.S. "De onder handelingen met het pessimistische gemeentebestuur mondden uit in een huurcontract voor acht jaar. Daarin is opgenomen, dat het theater nimmer voor subsidie in aanmerking komt", stelt Jan Krijgsman. 'Scagon', met zijn 99 zitplaatsen, bestaat nog steeds. Het wordt intensief gebruikt en door bijna vijftig vrijwilligers draaiende gehouden. In 2004 werd het 25-jarige 'Scagon'-bestaan gevierd. Naast het spelen bij O.Z.O.S. werden Jan en Jeanne Krijgsman ook be trokken bij toneelgroep 'Samen'. Dat bracht hen in contact met Arend (en Teunke) Hauer, die hen een aantal jaren regisseerde in stukken als 'Anne Frank' en 'Eva Bonheur'. Krijgsman: "Arend en Teunke, inmiddels bei den overleden, waren de ouders van Nederlands bekendste filmacteur Rutger Hauer." J.A. Bruin 75

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 29