Regisseur en grimeur De toen nog 15-jarige(!) ulo-scholier Krijgsman vervolgde zijn toneelloop baan in Den Helder op 25 oktober 1949 als regisseur en als grimeur van de jubileumrevue ter gelegen heid van het 25-jarige bestaan van de R.K.U.L.O. Eef Heyblok, de latere directeur van de Zeeuwse Koorschool te Goes, tekende voor de door De Elargos onder leiding van Cor van de Blom gezongen liedjes en com poneerde eveneens de muziek. Met respect denkt Krijgsman ook terug aan Jacques Luyckx, de helaas reeds overleden Leo Spetter en de in later jaren naar Canada geëmigreerde Siem Louwe, die als technische medewer kers hun bijdragen leverden aan het succes van het zangspel. Acteur bij HKV en het Helders R.K. Toneel Op 2 februari 1951 speelt kweekscho lier Jan Krijgsman als acteur van de Helderse Kweekschool Vereniging (HKV) op de Casinoplanken mee in het door mr. H.M. Planten geschreven stuk 'Schurken en Schijnwerpers' dat door de tonelisten van HKV onder regie van kweekschooldirecteur en leraar Nederlands J.W. van Vendeloo werd uitgevoerd. Twee jaar later, we schrijven dan 12 april 1953, zien we hem in het Casino als speler in zijn eerste stuk met het Helders R.K.Toneel - "vaak zeiden we R.K. Gemengd Toneel", merkt hij op - 'Een Zeeman ging Passagieren' van Koos Beswinio. "Ik was toen negen tien jaar en ik vertolkte de rol van een stokoude baron, De Mees van Vendel geheten. Jan Smits was regisseur. 'Oom' Bertus Polman de grimeur. En de censor kapelaan Th. Tulen. Dit stuk speelden wij ook in café 'Prins Hendrik' te Julianadorp", vertelt hij. Tien dagen later - op 22 april 1953 - stond Krijgsman weer op de bühne, nu als HKV-acteur in het spel 'Een bruid kwam op bezoek' van Stuart Oliver en George M. Middleton, on der regie van de heer Van Vendeloo. "We kregen een zeer slechte recensie", herinnert hij zich. Uiteenlopende rollen in talrijke stukken Het lange overzicht van Krijgsmans toneelloopbaan maakt duidelijk, dat hij als actief acteur uiteenlopende rol len in talrijke stukken vertolkte, niet alleen als kweekscholier, maar ook en vooral als lid van het R.K. Helders (Gemengd) Toneel. Hij noemt namen van mannen en vrouwen die er na de oorlog als regisseur voor zorgden, dat de katholieke toneelvereniging door de jaren heen furore maakte: I. Wit telaar, Frans 't Hoen (ooit verbonden aan toneelgroep 'Puck'), Ton van de Houten (redacteur van het Noordhol lands Dagblad), mej. Bep Speet. Een topper voor de katholieke tone listen was het stuk 'De stier van Californië' van P. Mossinkhoff dat onder regie van Ton van de Houten en met kapelaan Rutte als censor op 25 november 1956 in 't Casino zijn première beleefde. In hetzelfde jaar werd het ook nog opgevoerd in het toenmalige Lidwina Ziekenhuis, in fort Dirksz Admiraal, in 't Deibel- kamp, in Formosa en voor de redders en oud-redders van 'Moed, Volhar ding en Zelfopoffering'. Een jaar later speelden Krijgsman c.s. het spel voor de Helderse afdeling van de Alge mene Militaire Pensioenbond, voor buurtvereniging Tuindorp, terwijl de tonelisten in 1958 met 'De stier...' op de planken van 'De Rode Eenhoorn' in Niedorp stonden. Zanger Niet alleen als acteur en als regis seur nam Jan Krijgsman in de wereld van het Helderse amateur-toneel een prominente plaats in, ook als zanger van - onder meer - negro spirituals, Italiaanse liederen en musicalsongs maakte hij naam. Zo speelde en zong hij, begeleid aan de vleugel door zijn zus Gré Uljé-Krijgsman, op 8 mei 1958 voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Den Helder in Formosa. En ter gelegen heid van het 'koperen' regeringsjubi leum van koningin Juliana op 15 april 1961 en het 80-jarige bestaan van het Helders Mannenkoor verleende hij als bariton/solist zijn medewerking aan een muziekuitvoering. Schagen In gebouw Concordia aan de Molengracht trad op 16 april 1961 onder Jan Krijgsmans regie het Helders R.K. Toneel met 'De Ebbenhouten Olifant' van Christine van Bommelkouw en Henk Bakker voor het voetlicht. Bij deze uitvoering tekent Jan aan: "Mijn zwager Frans en mijn zus Tiny deden alweer voor de zoveelste keer mee. Maar inspecteur Dekker, alias Jan Bruin, hield hen nauwlettend in de gaten." In 1960 maakte hij als onderwijzer op de V.G.L.O.-school 'Maria Goretti' de overstap naar zijn latere woonplaats Schagen. In juli 1961 trouwde hij met de uit Egmond alkomstige Jeanne Hopman. Zij leerden elkaar kennen bij 't Vrije Toneel in Alkmaar, waar Bep Speet regisseerde. "Na ons huwe lijk zijn Jeanne en ik in Schagen gaan wonen en daar gingen we ons ook met toneel bezig houden", zegt Jan Krijgsman. Als inwoner van 'Chicago' belette hem dat niet om zijn zang- en toneelkwa liteiten in Nieuwediep voort te zetten. Najaar 1961 zong hij in het woon- en zorgcentrum 'Ten Anker' voor een gouden bruiloftspaar een aantal spi rituals. "Ook mijn zangleraar, Jan Willems, zong er een aantal liederen voor zijn schoonouders. Willems had als bijnaam 'de Richard Tauber van Den Helder' en hij was ook de ex- leraar van de destijds beroemde bas David Hollestelle, die ook uit Den Helder kwam", vertelt Krijgsman. Oprichting theater 'Scagon' Zijn laatste 'kunstje' als acteur én als regisseur van het Helders R.K. Toneel verrichtte hij op 25 november 1962 met het door Arnold Ridley geschre- 74

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 28