Regisseur Tol - staande in het midden - als WSOV-acteur. van WSOV-toneel is geweest. Met name onder Klinges leiding kende de vereniging bloei en, qua ledental, groei. Veelal zetten wij blijspelen op de planken, maar we hebben ook wel eens een drama gespeeld." Blijspelen en kluchten Jan Tol: "Veelal spelen wij blijspelen en kluchten. Daarnaast ook eenac- ters en nu en dan gaan we op de wat meer serieuze toer. Er zit muziek in de WSOV. Al vrij lang zijn we stabiel voor wat betreft ons bezoekersaantal. We mogen altijd rekenen op gemid deld vierhonderd mensen in de zaal. Voor een amateurvereniging is dat best een leuk aantal." Hoe is het gesteld met de samen werking tussen de verschillende ver enigingen? Volgens Tol stelde dat in vroeger jaren niets voor. Er was spra ke van een felle concurrentiestrijd, zelfs in de sfeer van haat en nijd. Ook al omdat er clubs waren die acteurs en actrices van andere verenigingen probeerden te ronselen. "Die naijver heb ik nooit zo goed begrepen", stelt Jan Tol, "omdat je toch ook als toneel vereniging vreedzaam naast elkaar kan leven. Voor wat ons en voor wat toneelvereniging Nieuw Den Helder betreft was er in 2000 sprake van een kentering. Gezamenlijk hebben we toen als Helderse verenigingen een millenniumstuk gepresenteerd en vorig jaar hebben we als gezamenlijke verenigingen een stuk op de planken gebracht, waaraan ook operettever eniging Lentebloemen en het Stedelijk Muziekkorps meewerkten." Schrijversduo Sinds zon veertien jaar schrijft Jan Tol zelf toneelstukken, de laatste jaren samen met Astrid Baijs. "Onze stukken worden niet alleen alom in den lande, maar ook in België en in Duitsland gespeeld. Toneeluitgeverij Vink te Alkmaar is onze uitgever", laat Jan Tol, met voldoening in de stem, weten. Hoe gaat dat eigenlijk, samen een toneelstuk schrijven? Astrid Baijs: "Om de beurt schrijven we voor het plot een stukje. Samen verzinnen we ideeën. Jan heeft een andere kijk op de verhaallijn. Ik heb graag, dat ik de hele plot een beetje zie, in de zin van: dit of dat moet er aan het einde uitkomen. Maar Jan heeft zo iets van: we beginnen en we zien wel waar het scheepje strandt. Maar uiteindelijk komt het altijd weer goed. Bij het schrijven sturen we elkaar." WSOV-toneel in actie. 72

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 26