De geschiedenis van het amateur-toneel in Den Helder (slot) to. Theatergroep Slabek: absurd, hilarisch theater De exacte datum van oprichting van Theatergroep Slabek is onbe kend, maar op een bepaald moment hebben de Slabek tonelisten wel het 15-jarige bestaan van hun ver eniging gevierd. "Laat het dus een totaal aantal jaren van ±18 om vatten, waarna de vereniging werd opgeheven", zegt oud-acteur Ton van Baarlen. Zijn uitleg over de min of meer agressief klinkende naam Slabek: "De vereniging dankte haar naam aan een regisseuse, die een nogal grote mond had en met het 'olifant-door-de- porseleinkast'-prin- cipe de groep toentertijd benaderde. Groepsleden gaven haar de naam Slabek en zo is uiteindelijk de groep zelf ook gaan heten." Splitsing in twee groepen In het begin telde Slabek een betrek kelijk groot aantal leden, zodat de groep in tweeën werd gesplitst. Slabek 1 en Slabek 2 zeg maar. Ton van Baarlen: "Slabek 1 speelde de stukken en Slabek 2 was een soort kweekvijver, die door middel van 'workshops' de spelers techniek en beter spel trachtte bij te brengen." Terug naar één groep Op een zeker ogenblik echter was er sprake van een daling van het ledental, met als gevolg dat alleen Slabek 1 over bleef, een gezelschap dat probeerde minstens een voorstelling per jaar op de planken te krijgen. Telkens op een andere, bij de voorstelling passende, locatie. Gespeeld werd in Den Helder, Schagen en door de op dat moment Amsterdamse regisseur Wibo Mie- dema ook wel in Amsterdam. In 1997 werd Ton van Baarlen zelf door Slabek benaderd om mee te doen in een stuk van Kamagurka geti teld 'Tante Euthenasie gaat achteruit'. Dat was een dermate groot succes, dat vanaf dat moment de ware, absurde, aard van Slabek de overhand kreeg en men op die leest verder ging. Absurd stuk "Om voor ons telkens een nieuw, goed absurd stuk te vinden werd steeds moeilijker, zodat we zelf stuk ken gingen schrijven", vertelt Van Baarlen: "Een voorbeeld hiervan is het stuk 'Hoofdprijs zoekt winnaar'. Voor dit stuk hebben de dames van ons gezelschap een contactadvertentie in een drietal landelijke dagbladen ge plaatst, waarop veel response kwam. Na een selectie hebben we iemand gebeld, de gesprekken opgenomen en dat geheel uitgewerkt tot een thea terstuk, omlijst met door een lid van Slabek bedachte sketches, getiteld 'De Relatiewinkel', waarin nooddruftige vrouwen een man konden kopen, met al het winkelleed van dien, zoals ruilen, niet goed geld terug enz." Ook hierop lovende kritieken in de lokale pers. Hoewel Slabekleden poogden om de man, wiens reactie op de con tactadvertentie de basis werd van het toneelstuk, te ontmoeten, is het er nooit van gekomen. Van Baarlen: "Natuurlijk hadden we alle personalia van betrokkene veranderd, zodat nie mand ooit te weten is gekomen wie de persoon geweest is." Andere theatervormen Slabek hield zich, veelal op verzoek, ook bezig met een aantal andere vor men van theater. "Zo hebben we de opening van de Helderse cultuurtem pel 'Windkracht 13' theatraal luister bijgezet met allerlei sketches, waar onder een epilepsieaanval, een slon zige wc-dame, rondleidingen door het pand met heilsoldaten, leernicht obers et cetera. Kerstmis 2004 was Slabeks laatste wa penfeit. Voor de kerstviering van de Welzij ns Maatschappelijke Dienst van Den Helder in 'Windkracht 13' ver werkte de groep een verhaal van Paul 'Greet Dolman' Haenen tot toneelstuk en speelde dat voor de WMD'ers. Het verhaal ging over de ellende van de 'verplichte nummertjes' in de kerst tijd. Een van de leden heeft later toevalligerwijs Paul Haenen nog ont moet en hem verteld wat Slabek op de planken had gezet. Haenen was zeer benieuwd naar het resultaat en hem werd een videoband van de voorstel ling gezonden." Ten grave gedragen "Na al dit bedenken en brainstormen en het grote aantal jaren spelen door de overgebleven deelnemers is beslo ten om, onder meer door gebrek aan inspiratie en drukke werkzaamheden van de leden, Slabek ten grave te dragen en de fakkel aan een jongere generatie te laten", zo besluit Ton van Baarlen zijn relaas. 69

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 23