Fa. P. S M IT Krugerstraat 95-99 - Tel. 3033 Draaiwerk Schaafwerk Laswerk BK Plaatwerk Smeedwerk Constructie werk Uitgelopen metalen worden bij ons le klas centrifugaal ingegoten de opliepen. Het is wel eenmaal gebeurd dat er zich iets ernsti- gers voordeed. Dat was toen twee jongens ru zie kregen over het gebruik van een draaibank en een van beide zo kwaad werd, dat hij de ander een schroevendraaier in zijn rug stootte waarbij een long geraakt werd. Hier is uiteindelijk nog een rechtszaak van gekomen. In de pauzes, zeker als we praktijk had den bij meneer Orelio, werd er vrijwel altijd gevoetbald op het terrein achter de, naast ons gelegen, BLO-school. Op de LTS was ook een leerlingen vereniging, de LTSV, met een echt bestuur waarin de zoon van kapper Weidema het voorzitterschap be kleedde. Deze club organiseerde ook feesten en op een van de avonden is het toneelstuk 'Een Zomerzotheid', naar het boek van Cissy van Marx- veld, opgevoerd (je zou er nu mee aan moeten komen). Na afloop van dit toneelstuk was er bal na. Ik had voor deze avond de stoute schoenen aan getrokken en had de oudste dochter Truus van Jan Revier, die een radio zaak had in de Koningstraat naast Van Willigen, gevraagd om met me mee te gaan en ik schaamde me ook niet zo weinig toen 'Lord Knipoog' de avond begon met een soort tirade tegen de aanwezige leerlingen over de hygiëne op de toiletten. Overigens hebben we ondanks deze tirade toch nog een leuke avond gehad. Dansen Ik kon toen al dansen want, zoals zoveel van mijn leeftijdgenoten, werd ik op een bepaald moment overge haald om me de edele danskunst bij te laten brengen. Ik schreef mij in bij Dansschool Siebeling die, naast Dans school Tuyn en Dansschool Mouton van de heer Schaap, waar vooral de jongeren uit de Visbuurt kwamen, de Helderse jeugd de edele danskunst trachtte bij te brengen. Dansschool Siebeling, waar mij gedu rende een aantal jaren het dansen is bijgebracht, was in het algemeen erg gezellig en ik ging er met mijn vriend Huub Quant graag heen. Daarnaast gingen we regelmatig op zondagmid dag naar het vrije dansen, terwijl we ook wel invielen tijdens lesavonden waar een herentekort was. Je moest er overigens voor waken, dat je niet al te weinig vorderingen maak te bij het aanleren van de danspassen, want dan kwam je onder de hoede van mevrouw Siebeling, die er zeer drastische methoden op na hield om je de passen snel bij te brengen. Als het niet goed ging, kreeg je eenvoudig Een advertentie van de fa. P. Smit uit 1948 (Beeldbank HHV). een schop tegen je been en hoewel dit soms wel pijn lijk was, ze droeg namelijk schoenen voorzien van een venijnige punt, nam de leertijd daardoor wel drastisch af. Aan het werk Onderwijl naderde ook mijn verblijf op de LTS het einde en na enige tijd van onzekerheid over de behaalde resultaten kwam ik toch als geslaagd uit de bus. Jan Been en ik waren zo blij dat we geslaagd wa ren, dat we elkaar enthou siast in de armen vielen toen we het goede bericht kregen. Nu waren we dus schooljon gens af en gingen we, op 15-jarige leeftijd, geld verdienen. Tenminste, als je werk kon vinden. Dat lukte na en kele weken vakantie. Ik kwam aan het werk bij de aannemer die het op zich had genomen om de voegen tussen de stenen van de dijkbeschoeiing te vullen met vloeibare bitumen. Daar toe moest al het vuil tussen de stenen worden weggehaald en tegen een weekloon van ca. f 27 heb ik dit gedu rende ongeveer 4 weken gedaan. Gedurende deze weken werd een deel van mijn kennis op het gebied van de seksualiteit op een veel hoger plan gebracht, want vooral de oudere werknemers waren graag bereid om je hierover enige gratis lessen te ge ven. Sterker nog ze wisten eigenlijk niet van ophouden als ze daar een keer over aan het praten waren. Een verschijnsel dat ik ook later in allerlei bouwketen bij voortduring heb kun nen waarnemen, maar daarover later. Toen mijn werk op de dijk was be ëindigd, mijn moeder hield niet van lanterfanten, kwam ik bij Smit de 66

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 20