Dit was gevestigd in een paar lokalitei ten achter de Oostslootstraat-school. Hele drommen kinderen gingen daar op zondagmiddag naar toe om ver halen over allerlei onderwerpen op het gebied van de natuur te horen die ondersteund werden door dia's. Er was daar ook een vrij grote verzameling van opgezette vogels en andere dieren. Verder was er ook een lokaal met een verzameling foto's en ansichtkaarten van Den Helder uit vroeger dagen. De Ambachtsschool De Ambachtsschool bestond in die tijd uit een verzameling her en der in de stad verspreid liggende lokalen. Zo waren er lokalen in de School met de Bijbel in de Koningdwarsstraat (ik heb daar tijdens de lessen dikwijls met genoegen naar de muziek geluisterd van het café aan de overzijde die door de Koningstraat schalde; een bekend liedje dat ik me uit die tijd herinner is 'I Walk Alone' van Jane Froman. Ons praktijklokaal lag direct naast de BLO-school in de Hector Treub- straat en verder waren er enkele te kenlokalen en het smeedlokaal bij de Tuindorpschool. De afdelingen elek trotechniek en autotechniek hadden ergens anders hun lokalen. De leerkrachten waar ik mee te ma ken had waren, voor zover ik mij kan herinneren, meneer Orelio die praktijk en calorische werktuigen gaf. Ik had namelijk te kennen gegeven bankwerker te willen worden. Dit op grond van het feit dat ik bij een ken nis van mijn ouders een paar interes sante boeken had gezien waarover die kennis vol enthousiasme vertelde. Een dus, wat men noemt, zeer welover wogen keuze. Andere leerkrachten waren meneer Monster voor gereed- schapsleer en constructieleer. Die ben ik later nog tegengekomen toen hij adjunct directeur van de MTS in Rijswijk was en ik daar een opleiding voor verwarmingstechnicus volgde. Meneer Aberson voor het smeden en meneer Hoek voor het vakteke nen. Voor de algemene vakken onder andere meneer Van Trigt en meneer Middendorp voor lichamelijke oefe ningen, waarvoor we naar het gebouw van OKK in de Wezenstraat gingen. De directeur van de LTS die, zover ik weet Ter Meer heette, zetelde met de schooladministratie in een kantoor boven in de Vakschool voor Meisjes op de kruising van Javastraat en Mid denweg. Hij was onder de leerlingen het meest bekend onder zijn bijnaam 'Lord Knipoog'. De man die kennelijk een tic had, knipoogde namelijk al tijd als hij sprak, waarbij de snelheid waarmee hij knipperde zijn mate van opwinding weergaf. Van de leerlingen waarbij ik hier in de klas heb gezeten herinner ik nog de volgende namen: Gerrit (Kick) Boersma, wiens ouders een sigaren zaak hadden, Jan Been, William Bijl, Siem Agema, Bram Borgström, Jan nes Bak, Roel Bleijenga, Hans Bakker en mijn grote beschermer Willem Adriaanse. Dit laatste behoeft enige toelichting. Ik ben vrij lang tamelijk klein van stuk gebleven en dan is het erg verstandig dat je vriendschap sluit met iemand die wat groter is uitgevallen. Dit was bij Willem Adriaanse duidelijk het geval. Daarnaast was hij ook nog een paar jaar ouder en ik zorgde er ook wel voor dat ik, wanneer de zaken fout dreigden te gaan, in zijn buurt was. Zo is het een keer voorgekomen tij dens een tekenles dat een leerkracht, die achteraf gezien pedofiele neigingen vertoonde, bij mij kwam staan met zijn hand tegen mijn achterste. Willem, die naast mij stond te tekenen en zeker net zo groot als de leerkracht was en misschien nog wel groter, zag dit en ging onmiddellijk aan de ander kant van mij staan en zei, zodanig dat het duidelijk in de omgeving te horen was "Blijf van m'n kind af", waarop de leer kracht onmiddellijk mijn tafel verliet en ook nooit weer een nieuwe toena deringspoging heeft ondernomen. Meneer Aberson was eigenlijk een met meneer Hoek van de ULO verge lijkbare figuur. Ook hier werd allerlei kattenkwaad uitgehaald. Het meest onschuldig waren nog de luidkeelse gezangen die geproduceerd werden. Maar het is ook wel voorgekomen dat de smeedtang in het smidsvuur werd gelegd en hem daarna werd gevraagd om even een stukje vóór te smeden. En dan zeggen wij wel eens iets van de huidige jeugd. Het verschil tussen hem en meneer Hoek van de ULO was echter wel, dat meneer Aberson er niet voor terug deinsde met harde hand op te treden. Hij greep dan een bezem en sloeg alle jongens die aan een werkbank ston den achter elkaar op hun achterste waarbij hij een ongelofelijke snelheid ontwikkelde. Het is zelfs een keer voorgekomen dat hij, in zijn drift, een voorhamer pakte die door de hele werkplaats slingerde, waarna hij aan het eind van het lokaal door een raam vloog en op het schoolplein van de Tuindorpschool terecht kwam. Of het toen juist speelkwartier was, weet ik niet meer. Overigens werd er niet alleen bij me neer Aberson kattenkwaad uitgehaald. Ook bij andere leerkrachten liepen de zaken wel eens uit de hand. Zo is het een keer gebeurd in het praktijklokaal bij meneer Orelio, dat een van de leerlingen die van Texel kwam, in een grote kist, waarin een nieuwe draai bank was aangekomen en die achter het lokaal in een opslagruimte stond, is opgesloten. Hij schreeuwde als een varken dat geslacht zou worden, maar wij maakten tijdens het werken zoveel lawaai dat hij geheel overstemd werd. Pas tegen het einde van de lessen werd het slachtoffer door meneer Orelio ontdekt. Het eindresultaat was dat de Tesselaar zijn boot miste en wij col lectief een portie strafwerk meekregen. Gevochten werd er natuurlijk ook wel op de LTS. De ruzies beperkten zich dan wel meestal tot een vechtpartij waarbij de beide partijen weinig scha-

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 19