Mijn herinneringen aan Den Helder (3) De Molenstraat ULO Na de uitreiking van mijn getuig schrift waarop de beoordeling Vrij goed' prijkt, ging ik met enkele ande ren uit mijn klas naar de ULO in de Molenstraat. Daar kwam ik in de klas met onder andere Luit Bakker, Eddie Bos, zoon van makelaar Bos, Tiny van 't Hert, Greetje Venis, dochter van een huisarts op 't Zandt of Breezand, Paul de Dreu, maar die verdween al snel richting Lyceum, Jaap van de groen teboer en Lutta Kleinveld, de dochter van het hoofd van de ULO. Als leerkrachten hadden we daar meneer Zaalberg voor onder andere Aardrijkskunde en Handelsrekenen (zijn favoriete uitdrukking was: "Ik heb om vier uur nog een heleboel tijd", waarbij hij er van uitging dat er vast wel kandidaten waren die deze tijd met hem wilden delen), meneer Wagenaar voor Wiskunde en mijn favoriete vak Geschiedenis, meneer Jensen voor Duits, meneer Hoek voor Frans, mevrouw Held(t?) voor Bio logie en meneer Van Neerijnen voor Tekenen. Het leuke was dat bij meneer Van Neerijnen vrijwel iedereen kon teke nen. Natuurlijk was er onderscheid in de kwaliteit van de producten, maar in het algemeen vond je de lessen van hem leuk. Hij was het ook die, tijdens zijn lessen op de Huishoudschool, een bordtekening maakte naar aanleiding van de watersnoodramp in '53 die nadat hij gefotografeerd was, als an sichtkaart in grote hoeveelheden is verkocht ten bate van de slachtoffers. Als ik aan deze leerkrachten terug denk heb ik achteraf nog erg veel me- De ULO in de Molenstraat (Beeldbank HHV). delijden met meneer Hoek, want die had de grootste moeite om de zaak onder de duim te houden. Vrijwel elke les was er wel iets aan de hand en zo is het een keer voorgekomen dat er een vriend van Eddie Bos, die zover ik weet de ULO voortijdig had verlaten, achter in de klas in een kast kroop en daar luidkeels een kip ging zitten nadoen tijdens de les, dit bracht meneer Hoek bijna aan de rand van een zenuwinstorting. Een andere keer werd Tiny van 't Hert de klas uitgestuurd en dit ontaardde in een soort krijgertje tussen haar en me neer Hoek, waarbij de delinquente tot grote hilariteit van de rest van de klas over de banken liep om aan de greep van meneer Hoek te ontkomen. Tij dens deze seance liet de klas uiteraard allerlei aanmoedigende kreten horen en was het een bende van jewelste. Alleen tegen de vakanties was de hele klas tijdens zijn lessen altijd muisstil en werd er geen rottigheid uitge haald. Meneer Hoek kon namelijk ontzettend goed vertellen en het was duidelijk dat dit alleen zou gebeuren wanneer er de nodige orde heerste en de goede man trapte daar, na enig geslijm van de klas, dan ook altijd weer in. Tijdens de pauzes speelden we op de dijk, waar we de meeuwen met brood voerden door dit in de lucht te gooien waarop de meeuwen het in de lucht opvingen. Ook speelden we op de stenen die aan de binnenzijde aan de voet van de dijk lagen. Dat heeft me een keer een gat in mijn hoofd gekost waarop ik bloedend naar school werd gebracht. De leerkracht gymnastiek verbond mij daarop met de voorhan den zijnde attributen en al zijn voor handen zijnde EHBO-kennis. Toen ik onmiddellijk daarna bij dokter Thor- becke, een zeer kundige, oude huis arts van het type 'ik weet het en jullie moeten doen wat er gezegd wordt 63

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 17