aan was. Staat aan de kant van de Singel, de rups, ofte wel Carterpillar. Iets nieuws is de Duivelsdraai, waar liefheb bers van sensatie zich kunnen vermaken, men zit in iets wat op een auto lijkt en al deze auto's vliegen met een gang van 40 km naar elkaar toe. Daarnaast, het U-boot flottille, eveneens spiksplinternieuw, men neemt plaats in een combinatie van onderzeeboot en auto, en met de zee in het midden vliegt men eveneens met een snelheid van ongeveer 40 km in het rond. Op de Prins Hendriklaan het panopticum (wassenbeelden), op het Stationsplein de draaimolen van A. van Dam voor jong Den Helder en op het Koningsplein de miniatuur racebaan. Aan de Kanaal- weg bevinden zich dan nog enkele kleinere tenten. Tot middernacht daverde en loeide de grammofoonmuziek over de stad waarbij toen één lied eindeloos gedraaid werd: het schone lied van 'Jozef'. De cafés, zowel nabij de kermis op het Koningsplein als in de binnenstad, stroomden vol en deden goede zaken, over heel de stad woei de wind in flarden het rumoer en het gejoel en de daverende muziek, de hemel weerkaatste in rosse gloed het licht van duizenden lampen. Cafés hebben deuren en ramen open, bin nen uitpuilende mensenmassa's met voor zich bokalen bier, moeders eten ijs met slagroom en aardbeien. Jongens in nieuwe kleren, gekamde kuiven met twee vijftig op zak. En de meisjes in witte jurken, op sandalen, met kleine hoedjes op. Het geld rolt makkelijk, de Jutterse gemeenschap viert kermis, de orgels, ballonlieden en harmonicaspelers, rosse zuurstokken, noga, zuur en zoutkraampjes met zure bommen of Hollandse nieuwe, de stevig opge maakte kassadames, de bakgeur, toeters, bellen en sirenes. Kermis een stad vol drukte en verkeer, vol uitbundige vrolijkheid. De zweefmolen met het grote pierement. Onafgebroken reden de aapjeskoetsiers af en aan, door heel de stad rinkelden de bellen der paarden en kletterden de hoeven. Zij zorg den voor een gewirwar van karretjes in de binnenstad. Het vertrekpunt van de koetsjes op de hoek Kerkgracht - Van Speijkstraat was zelfs regelmatig verstopt. Tot diep in de nacht vierde een deel van Den Helders uitgaanswe- reld haar kermisfeest in Casino en Musis Sacrum". H "'-f* Kermiswoonwagens op de Achterbinnenhaven, naar een (pen)tekening van Leo Pinkhof. Bronnen Helderse Courant, collectie HHV en collec tie Regionaal Archief Alkmaar. Voormalig gemeentearchief Den Helder: Jaarmarkt - kermis, periode 1815-1900 volg nummer 74. Keuren, notificatiën, reglementen en ordon nantiën, 1657-1827 Resoluties van het bestuur, 1747-1806 (genoemde archiefstukken zijn overgeplaats naar het Regionaal Archief Alkmaar). Na afloop Zondagavond was het slot van de feestweek en kermisvreugde. Razen der dan ooit draaiden de auto's, de bootjes en de zweefmolen. Het was drukker dan op een van de andere da gen. Menige oudere voelde zich weer jong. Maar zo tegen half twaalf begon het te minderen. De attracties voor de jongste kinderen waren toen al afge broken. De draaiorgelfamilies en de acrobaten waren toen ook al verdwe nen. De maandag na de kermisweek was alles weg, alsof er geen kermis was geweest. Verdwenen was het zie lige aapje dat zijn kunstje moest ver tonen in zijn narrenpakje, net als de waarzegster en al die fraai ingerichte kramen met wafels, nougatbrokken, Deventer koek, de palingkraampjes en naast de paling de zuurkramen, dat alles was verdwenen. Net als de harmonicaspelers en de antieke aap- jeskoetsen, dat alles was weer voorbij. "Tot de eerste week in juli 1940!" schreef de Helderse Courant. Wie kon toen vermoeden dat de kermis van 1940 nooit zou plaatsvinden door het uitbreken van de oorlog? Rens Schendelaar De kleurenfoto's van de kermis in juli 1939 zijn afkomstig uit de Beeldbank van de HHV. Ze zijn gemaakt door J. van Hasselt, geboren in 1903 in Overijssel, werkzaam in Den Helder vanaf 1933 als technisch hoofdambtenaar bij de gemeentelijke dienst Openbare Werken in de functie van Inspec teur van Bouw- en Woningtoezicht. Vóór zijn komst naar Den Helder was Van Hasse t architect te Katwijk en leraar aan de U.T.S. Hendrick de Keyserschool te Amsterdam. 11 1956 vertrok hij vanuit Den Helder naar zij t vorige werkgever om weer les te gaan gever als leraar bouwkunde aan de U.T.S. 62

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 16