jeugdige kermispubliek bezighield. Vanaf de jaren 1935 was de kermis op het Helden der Zeeplein gecon centreerd, het tweede gedeelte stond op het (oude) Stationsplein, de Prins Hendriklaan en het Koningsplein. De fotograaf stond de hele week op de Prins Hendriklaan, zijn toestel in de aanslag. Vele ogen gluurden naar de lens in de hoop op het plaatje te ko men. De ballonverkopers waren pre sent, net als de ballen-met-elastiekje verkopers. En met veel geronk vloog de KLM dagelijks vanaf De Kooy op zeshonderd meter hoogte vliegtocht - jes boven de stad met aansluitend een rondje Texel en Wieringen. Ook traditie was dat de spoorwegen jaar lijks op zondagmorgen een speciale pleziertrein naar Nieuwediep lieten rijden die dan arriveerde met altijd meer dan 750 passagiers. De kermis in juli 1939 met de toen razend populaire U-boot flottille op het Helden der Zeeplein. Het was een nieuwe attractie van het kermisgeslacht Benner, met ronddraaiende bootjes en een geschilderde zee in het midden. een grote mensenmassa. Tegen twaal ven werd het nog drukker, want - dat wist men - dat was het ogenblik dat de fiets er uit ging. Buiten het ei genlijke kermisterrein stond aan de Prins Hendriklaan ter hoogte van de Stationsstraat de beignetkraam van Hoefnagel met een draaimolen die door een paardje werd voortbe wogen. Tot het jaar 1927 stonden er op het Havenplein ook attracties. Daarna werd alles geconcentreerd op het Westplein. Druk was het ook op het Singelplein in de grote danstent waar elke avond vele liefhebbers op het ritme van de Charleston dansten. De Kerkgracht bleef vrij van kramen en tenten, net als de Kanaalweg, al leen voor het raadhuis en op de hoek van de Singel werd het volgebouwd. Het Koningsplein leek soms wel een groot stadsplein, met de cafés en hun terrasjes, de straatartiesten die hun kunsten vertoonden en de verschil lende muzikanten. En natuurlijk de poppenkast van Jan Klaassen die het Kermis - artikel overgenomen uit de Heldersche Courant van juli 1939. tijdens deze kermis heeft J. van Hasselt de bij dit artikel geplaatste kleu renfoto's genomen. "Eind jaren dertig was de belangstelling zeer groot, werd voor enkele jaren hieraan slechts door de jeugd aandacht geschonken, thans brengt dit ge beuren een volkomloop van belang teweeg waarbij het sterk toenemende vreemdelingenverkeer veel invloed heeft. Gewoonlijk wordt het samenge stroomde publiek vergast op enkele populaire nummers van straatmuzi kanten voor het raadhuis. Draaimolen en zweefmolen maakten al direct goede zaken en ook van de autobaan werd al een druk gebruik gemaakt. Het tijgerkind, op de kust van Bengalen gevonden, zuigende aan de borsten van een Bengaalse tijger is er ook. Iedereen kan zich overtuigen of alles wel na tuurlijk is. En de dwerg admiraal Tom Pouce, zijn portret is voor 30 cent te koop. De paradetent kondigde met de nodigde bombarie de eerste voorstel ling aan terwijl de orgels van draai en zweefmolen en van de autobaan die vlak bij elkaar staan door dit rumoer heen klonken. Er zal dus op het markt plein gedurende de kermis lawaai genoeg zijn, doch dat hoort bij het oud Hollands feest. Maandagmorgen wordt de kermis geopend en gaat de zaak draaien tot en met zondag. De wafel en poffertjeskraam van Loggen voor ziet al sinds 1821 Den Helder gedurende de kermis (eerder onder de naam Bouwkamp). Op het Helden der Zeeplein als vanouds het middelpunt van vertier en kermisjolijt. Daar draaiden de motoren zeven dagen lang op volle toeren om de kermisattracties te laten draaien. Het was er soms zo druk bij de U-boot flottille, de duivelsdraai en de rups, dat er geen doorkomen 61

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 15