zullen er zijn, die eens trachten om zonder vergunning muziek te maken of ergens gras te snijden voor hun paarden; doch dat zijn nu eenmaal dingen die er zo bijhoren. Volgende week maandag worden ze over onze stad losgelaten en zal het overal volop muziek, zang en acrobatiek zijn", al dus de Helderse Courant in juli 1923. Den Helder had geen luxe woonwa genkamp. Er waren geen faciliteiten, toch nam jaarlijks het aantal woon wagens toe. Er lag toen een plan om achter de Bassingracht nabij fort Westoever een stuk grond van 2000 vierkante meter als woonwagenkamp geschikt te maken. Opening Van oudsher was op zondagmiddag het proefdraaien van de attracties en van de muziek. Dan was het al een beetje kermis. Tot 's avonds laat lie pen er mensen te wandelen hoewel er nog niets te doen was. De opening van de kermis vond plaats op maan dagmorgen om klokslag acht uur. Het was dan traditie dat de bel van het raadhuis werd geluid. Dat noemde men kermisluiden. Dan verspreidde het publiek van vooral moeders met kinderen zich over de kermis. En al gauw waren alle plaatsen van de draaimolens en de schuitjes bezet met alleen maar stralende gezichten. Want eindelijk was de kermis begon nen. Zelfs de ijscoman was op dat vroege uur aanwezig met zijn roep; "ijsie - ijsie!" Ook tussen de middag, tegen twaalf uur, als de scholen en werkplaatsen pauze hadden, gingen de draaimolens open en dan was het voor een half uurtje kermis. Maar de eigenlijke pret begon pas 's avonds. Maandag, de eerste kermisdag, bracht altijd veel drukte, iedereen wilde zien wat er zoal te doen was, dinsdag en woensdag kon men meestal wel rustig wandelen. Een typisch Helderse tradi tie was dat marineschepelingen meis jes uitnodigden om kermis te vieren. De traditie was vooral dat dit op een vlotte en leuke manier gebeurde, in vrolijke kermistrant per advertentie in de krant. De jaren 1930 In de jaren dertig begon de kermis voor de muzikanten eerst voor het hoofdbureau van politie aan de Prins Hendriklaan. Daar stonden zij op de eerste kermisdag al vroeg met hun draaiorgeltjes om hun proefrepertoire voor de kritische oren van de strenge politie te draaien. Er was veel belang stelling voor de muzikale prestaties van de kermisorgels, een heuse mu- ziekcommissie gaf bij geschiktheid een certificaat van deugdelijkheid af met een bewijs dat ze de door de Helderse straten mochten gaan. Als altijd kwam iedereen door de mu- ziekkeuring. En dan zwermden ze de stad in om de straten en grachten op te vrolijken. Dat was het sein dat de feestvreugde van de kermis was losgebarsten. Er waren jaren dat er achttien orgels langs de deuren gin gen, de grote getrokken door magere paardjes en de kleine piano-orgeltjes voortgeduwd. De mensen wisten het en hadden al klein geld klaar gelegd. Hele draaiorgelfamilies bevolkten de straten, sommigen hadden een aapje mee in een narrenpakje dat zijn kun sten moest vertonen. Maar ook op de kermis klonken de muziekklanken met een kakofonie aan geluiden door de draaiorgels, orkestjes met blaas instrumenten en het gebonk van de Turkse trom. Maar het werkte want er heerste altijd een uitbundige feest stemming. De avonden lokten velen tot een wan deling naar het kermisterrein waar tot laat een grote drukte heerste. De grote trek ging naar de attracties op het Westplein (Helden der Zeeplein). Het was ieder jaar weer volgebouwd en iedere avond verdrong er zich een grote menigte. Voldoende belang stelling hadden ook de loterijtenten, vooral als er een fiets verloot werd zag je tot sluitingsuur voortdurend Kaartcontrole^op de attractie U-boot flottille. 60

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 14