De schuitjesattractie, met op de achtergrond het monument op het Helden der Zeeplein. Vanaf het midden van de 19e eeuw stonden er ook attracties op het Havenplein. Er liep toen een lang kermislint tussen het Havenplein en het Westplein (nu bekend als het Helden der Zeeplein), het ging zelfs nog door tot in de straten van Ouwe Helder, zoals de Dijkstraat en Lan- gestraat. Het was uitgegroeid tot een grote kermis, voor alle rangen en standen. Met veel muziek en de geur van zoete wafels. De krant was ieder jaar weer juichend over het feest met teksten als: "We zitten er weer mid denin, in de pretweek die eenmaal in 't jaar komt". De kermisexploitanten konden niet achterblijven en plaats ten hun advertenties. Voor de echte liefhebbers waren er de gebruikelijke attracties als de draaimolen, toen mallemolen genoemd, die door een paard in de rondte getrokken werd. Er bestonden nog geen motoren dus alle beweegbare attracties werden met de hand of paardenkracht in beweging gebracht. Dan waren er verschillende wonderen te bezichtigen die we nu alleen nog maar in dierentuinen of musea zien. Wat te denken van de opvoering van de beroemde avontu ren van Jules Verne, uitgebeeld met echte olifanten. Of de gemuilbande beer die allerlei kunstjes moest uit voeren. Op het Molenplein werd een chimpansee tentoongesteld tussen opgezette dieren waaronder drie go rilla's, die de evolutieovergang naar de mens moesten verklaren. Daarnaast op het Molenplein een grote tent met paardendressuur en een optreden van honden en apen. Dan was er de gezichtkundige met een uitgebreide collectie brillen en het oesterrestau rant met Helderse oesters. Ook ston den er chique danstenten met orkest en fraaie schouwburgtenten waarvan er iedere kermis wel drie waren, zo als op het Nieuwe kerkplein met een toneelopvoering. Daar speelden voor treffelijke toneelgezelschappen die 's winters in de grote schouwburgen optraden, maar in de zomer langs de kermissen trokken. En natuurlijk de 'salon des variétés'voorstellingen in de schouwburgtent naast het oude raad huis aan de Kerkgracht. Ja, en dan was er nog het Helders uitgaansleven waar veel georganiseerd werd. Zoals het Casino met 'soiree dansant' aan de Kanaalweg, of een concert in Tivoli aan de Loodsgracht met een matinee musical. Maar ook muziek en dans in het Heldersch Veerhuis, of in het Herenlogement, in de Lindeboom, in Burgerlust, of in "Het Noordhol- landsche koffijhuis aan het Westplein, op een der beste standen van de gemeente, met een benedenzaal inge richt als salon des variétés, en boven een ruim met gas verlichte koffij, dans en gezelschapszaal". Dan de etablisse menten van plezier met verleidelijke dames. Of een van de Helderse cafés, danslokalen of koffiehuizen. Want overal was het gezellig met muziek of een strijkje. Zelfs de winkelsluiting was aangepast. De winkels mochten van 's morgens 5 uur tot 's avonds 11 uur open zijn. Gemeenteraad Door de invloeden van de Eerste We reldoorlog werd er in Nieuwediep van 1914 tot 1919 geen kermis gevierd. In 1920 ijverde een aantal raadsle den er voor om weer een kermis te houden. Maar de gemeenteraad was verdeeld. Dit kwam door de overlast van het drankmisbruik tijdens de kermis. De verkoop van sterke drank was dan ook een heikel punt. Echter het bedrag van circa 15.000 gulden 6.818) dat aan kermispacht in de gemeentekas terecht zou komen was wel aantrekkelijk. Nog een reden om weer kermis te houden was dat grote middenstanders hoge belastingen moesten opbrengen. Zij zouden fi nanciën mislopen als er geen kermis was. Uiteindelijk kwamen er in 1920 twee raadsstemmingen. De eerste stemming telde een meerderheid voor het houden van de kermis, de tweede stemming voor een drank verbod tijdens de kermis haalde het 58

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 12