volgde dezelfde oplei dingen als zijn broer. Zelf rijmde Henri later in een familiefotoalbum: [g H f g C4] p D S -MTONI SKI KISKlÖSn IPflgëK Als tweelingen 'in the same boat' werden Anton en ik pre cies gelijk groot maar ...na ons zeven tiende jaar gingen onze wegen com pleet uit elkaar. Terwijl Anton zijn mid delbare akte 'te gelde' maakte door veertig jaar tekenleraar te zijn aan dezelfde school (het Kennemer Lyceum) en al zijn vrije tijd be steedde aan tekenen en schilderen, gebruikte Henri, meer bon-vivant, zijn kennis en kunde an ders. Ook hij maakte aquarellen voor boekomslagen en illustreerde boeken (o.a. Pietje Bell). Maar daarnaast ont wierp hij affiches voor jaarbeurzen en wereldtentoonstellingen, waarbij hij als organisator ook een niet onbelang rijke rol speelde. 'Vrolijk, luchtig werk waaruit geloof in de toekomst sprak. Ook illustreerde hij voor links geori- enteerde organisaties en gaf daarmee acties een herkenbaar gezicht'. Henri trok zich het lot van minder bedeelden aan. Hij raakte al in de jaren twintig in de ban van het com munisme, sloot zich aan bij de Com munistische Partij Nederland en werd tenslotte geheim agent voor de Sovjet- Unie. Henri Pieck ontpopte zich zelfs als een perfecte spion. Charmant, 'every inch a gentleman', slaagde hij er zelfs in om Britse ambtenaren zover De tweede, weerbestendige, koperen gedenkplaat te krijgen dat ze hem codes gaven waarmee geheime boodschappen konden worden ontcijferd. Uiteraard wist broer Anton hier allemaal niets van. Pas na de dood van Henri op 12 januari 1972 in Den Haag hoorde hij daarover van Henri's weduwe. Pas toen begreep hij ook waarom hij vrijwel bij elk (vakantie)bezoek aan Groot-Brittannië moeilijkheden bij de grens had ervaren: dezelfde achter naam, dezelfde geboortedatum. Geen wonder, dat de douane hem met zijn broer verwarde. De journalist Igor Cornelissen was de eerste die over Henri als geheim agent schreef (in 1987). Maar niemand kon eigenlijk geloven dat zo'n vriendelijke meneer zich voor het karretje van zo'n verderfelijk regime had laten span nen. Cornelissen kon nog niet beschikken over het omvangrijke Pieck-dossier van de Britse contraspionagedienst. De vijftig jaar die vereist zijn om der gelijke dossiers in te zien waren nog niet verstreken. Inmiddels is dat nu wel het geval. Bovendien zijn na de val van de Berlijnse Muur ook nog tal van wetenschappelijke publicaties verschenen waarin voorheen ontoe gankelijke documentatie uit de Sov jetarchieven is verwerkt. Uit dit alles blijkt dat Henri Pieck een van de be langrijkste spionnen van de Russische geheime dienst in West-Europa was. Dit alles - en nog veel meer - staat uitvoerig in dit vlot geschreven boek over de gebroeders Pieck te lezen. Jan T. Bremer 47

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 49