O, allerschoonste onzer dagen nu Neerlandweer zijn Kroon kan dragen! 5 MEI 1945 looi Oorlogsherinneringen (2) egel 43 te e groot- ^zi- ;ede a het naart land por- ners. 1 Sobi- noord, ;euners. plitst volgens rolle eden, oofd- den de an de lode assagra- n de se en weg- ampen eeft ir wordt ol her- op- afplaats lis aan leider, ijn weg- e hun ebun- ns DELAAR Op de fiets naar Groningen In 1944 heb ik ooit de fiets gestolen van NSB-burgemeester Frinking. Die heb ik toen niet alleen goed kunnen gebruiken bij het transport en de dis tributie van het illegale krantje Het Nieuws in de kop van Noord Holland (Den Helder, Schagen, Barsingerhorn, Winkel, etc.), maar hij diende tevens als vervoermiddel toen ik in maart 1945 het besluit nam onder te duiken. Met valse papieren, voorzien van al lerlei belangrijke stempels, o.a. van de Wehrmachtkommandantur Alkmaar, begaf ik mij op weg naar Groningen waar ik een half jaar eerder een meisje had ontmoet dat nog altijd mijn vrouw is. Onderweg naar de Afsluitdijk werd ik in Hippolytushoef door een Duitse wachtpost aangehouden. Toen ik mijn (valse) papieren toonde, werd mij te verstaan gegeven dat die vals waren. Ik moest mee naar een kantoortje waar een officier verder over mij zou beslis sen. Die was bezig met een lang tele foongesprek. Ik besloot dat niet af te wachten, pakte 'mijn' fiets weer en reed verder, richting Afsluitdijk, waarbij niet vergeten dient te worden dat toen (het was al eind maart 1945) niemand zonder speciale papieren de Afsluitdijk over mocht. Ik dacht dat mij dat met mijn speciale document nog wel zou lukken, maar met het zweet in mijn handen toonde ik mijn 'Ausweis' ten tweede male bij het passeren van de laatste controle in Den Oever. De dienstdoende soldaat bekeek het document, vond de stempels kennelijk indrukwekkend genoeg en met een "Gut, Wehrmachtkommandantur, wei- terfahren" liet hij mij passeren. Pas veel later realiseerde ik mij dat het allemaal ook veel slechter had kunnen aflopen. Bevrijding, 5 mei 1945 (beeldbank HHV). Bevrijd Ik ben die bewuste dag via Leeu warden en Buitenpost in Groningen aangekomen. Na ongeveer drie weken bij de ouders van Diny, mijn vrouw, te hebben doorgebracht, waarbij ik tot de prettige ontdekking kwam dat er in Groningen veel meer op de bon nen te krijgen was dan in Schagen, werd ik op 26 april door de geallieer de troepen, in hoofdzaak Canadezen, bevrijd en die bevrijding zal ik mijn leven lang niet meer vergeten. Die bevrijding - na 76 uur zware strijd, waarbij 106 burgers en naar schatting een vijftigtal Canadezen het leven lieten en waarbij de stad Groningen zeer zwaar beschadigd werd - heeft, evenals de dagenlange bevrijdingsfeesten daarna, een onuit wisbare indruk op mij gemaakt. Verrassende ontmoetingen Een paar weken na de bevrijding - ik werkte inmiddels bij het Militair Gezag - had ik een verrassende ont moeting met een aantal jongens van de Rijkswerf uit Den Helder, die al liftende uit Bremen, waar zij verplicht te werk waren gesteld, waren komen afzakken op hun terugreis naar Den Helder. Twee van de drie kende ik persoonlijk goed en ik weet nog dat ik ze heb meegenomen naar het huis van mijn (latere) schoonouders waar wij heerlijk hebben gegeten en herin neringen werden opgehaald. in

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 9