Oorlogsherinneringen (1) Bom Mijn vader was huisarts en we woon den op Westgracht 9, waar hij ook zijn praktijk had. Een van de eerste bommen van het bombardement op 14 Mei 1940 op Den Helder viel bij ons voor de deur op Westgracht 9, ongeveer op de scheiding huis-pak huis, vlak naast een boom. De kruin van de boom nam na de explosie de plaats in van onze voordeur. Onder die boom is J.J. Maas terechtgekomen die daar een onaangename en zeer hoorbare doodstrijd heeft gehad. In ons huis was een enorme ravage, alle plafonds in de voorkamers van het huis waren naar beneden gekomen. De blinden achter de ramen van de spreekkamer, door moeder bij het begin van het bombardement nog ge sloten, waren uit de muur getrokken en versplinterd. Dat het huis er nog staat is slechts te danken aan de ma niakale ideeën van bouwer Klik over degelijkheid. Het huis was namelijk gebouwd van buitengewoon harde steen, volgens mijn vader waren het straatklinkers. Ook de binnenmuren waren van die harde baksteen. Overi gens is mij altijd verteld, dat Klik huis en pakhuis heeft laten bouwen na het winnen van de '100.000' in de staats loterij. Als eerste zou hij toen een groothandel in bouwmaterialen zijn begonnen en van zichzelf het bouw materiaal hebben betrokken. Die bom was er een voor het besto ken van marcherende troepen: gevuld met ijzerschroot. Ons gezin was thuis (op vader na, die op dat moment bij de onderzeedienst zat) en had zich verscholen in de kelder. We hadden geen schrammetje. Hierna durfden we die kelder eigenlijk niet meer in en stonden we bij bombardementen in de gang, onderaan de trap naar boven. De schade aan het huis had een gun stige bijkomstigheid, want toen er op een dag Duitse militairen verschenen om het huis te vorderen kon vader ze de schade laten zien en zagen ze er maar van af en vorderden een huis verderop aan de gracht. Mogelijk was dit no.33, maar eigenlijk denk ik dat het een huis met een lager nummer geweest moet zijn. In dit huis werd vervolgens het Duitse legerbordeel gevestigd, voor zover ik mij kan her inneren 'Zum blauen Maus' met een blauwe lantaarn aan de voorgevel om het ook 's nachts vindbaar te maken. Moeder had veel last van dronken militairen die bij ons kwamen aan bellen. Zij kon daar op het eind van haar leven nog altijd heel boos over worden. Inbraak In de laatste maanden van de oorlog waren er in Den Helder vrijwel geen bewoners, maar de huizen waren niet leeg. De bewoners waren veelal gedwongen geëvacueerd en hadden hun huizen of winkels geheel intact gelaten. Wie mocht blijven moest een 'Ausweis' kunnen tonen als men ouder was dan 14 jaar. In de Spoorstraat groeide het gras tussen de straatste nen. Vrijwel alle zaken waren met planken dichtgespijkerd. Op die plaat sen waar door bommen de winkels en huizen waren verwoest groeide wild onkruid, ook in de Spoorstraat, want de puinhopen werden wel altijd snel gesloopt en weggeruimd. Sinds 'dolle dinsdag', in september 1944, was het Joodse echtpaar Van Gelder bij ons ondergedoken. Zij Bombardement Westgracht 9. (beeldbank HHV). 108

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 6