De Emmastraat was en is nog steeds bereikbaar via de eerste rotonde van Nederland, het Koningsplein. Een hoge vierarmige paal met lampen aan het uiteinde en vier zitplaatsen aan de voet van deze lichtbron stond midden in dit drukke verkeersplein. Aan dit plein, naast het stenen PEN huisje (staat er nog steeds), voor de muur van de tuin van de katholieke kerk, stond de patatkraam van Frans de Troye. Jarenlang verkocht hij op die plek zijn zelf gesneden friet en mocht ik de geboorte meemaken van de eerste nasibal. Aan de andere kant van het plein, vlakbij het spoor, want toen liepen de rails door tot aan het Koningsplein, was een urinoir. Daar vlakbij stond de ijskraam van Laan en de viskraam van Chris Triest. Vers, maar ook gedroogd, gebakken, ge rookt of in het zuur, lagen de voorma lige bewoners van de zee te wachten om geconsumeerd te worden. Als je van deze kant de Emmastraat in liep, stond op de hoek Polderweg- Emmastraat de Nutspaarbank. Een prachtig, statig gebouw dat hoog bo ven alles uit stak. Als kind verdiende je daar je eerste centen door bezoe kers van de bank te vragen "Mag ik op uw fiets passen?" Door je hand op het stuur te leggen en bij hun terugkomst te zeggen, "Ik heb goed op uw fiets gepast'" kreeg je soms een of meer dere centen. Tegenover de bank, op de hoek, had je het tweedehands win keltje van Cor Twisk. Een pijpenla, afgeladen vol met oude spullen, waar je je kont niet kon keren. Momenteel prijkt er op de gevel 'Touche. Aan dezelfde kant gelegen, even verderop in het straatje, had je op nummer 83 bakker Kuiper. Elke ochtend rook het er heerlijk naar vers brood. Zijn handkarren zochten s morgens rate lend hun weg naar de klanten. Aan de kant van de Nutspaarbank was er ook nog een dameskapsalon. De naam Hoefsmid Kiljan aan het werk, 1976 (beeldbank HHV). kan ik mij niet meer herinneren. Een paar huizen naast de bakkerij, op nummer 77, probeerden de heer en mevrouw Launspach in hun winkeltje rookartikelen aan de man te brengen. Deze sigarenzaak, recht tegenover mijn ouderlijk huis, werd later ver bouwd tot kapperszaak. Kapper De Jong heeft lange tijd menig gezicht geschoren en haren geknipt. Ook die van mij. Pal naast de sigarenzaak had je de 'Boekenvriend', een particu liere bibliotheek waar je boeken kon huren. Met name zaterdagmiddag was het gezellig druk in deze winkel. Tientallen keren hoorde je de schel gaan bij het naar binnen en naar bui ten gaan van de klanten. Daar schuin tegenover, op de hoek Emmastraat- Kikkertstraat, nummer 74, zat kruide nier Schouten. Deze Enkabé winkelier vergrootte zijn etalage tijdens de Sinterklaastijd door zijn huiskamer te gebruiken. Deze kamer, gelegen in de Kikkertstraat, was dan omgetoverd tot één grote uitstalling van allerlei lekkerheden die te maken hadden met de Goedheiligman. Vaak stonden kinderen, waaronder ik, zich te verga pen aan al dat heerlijks. Op de andere hoek Emmastraat-Kikkertstraat was een groentezaak gevestigd. De naam is mij ontschoten. Mous Klos? Later heeft kruidenier Schouten dit pand overgenomen en gebruikt als opslag ruimte voor lege flessen en als ma gazijn voor zijn levensmiddelen. Op de hoek van de le Emmadwarsstraat kon je terecht voor al je schilderwerk. Het schildersbedrijf Verhoeven heeft menig ruitje gezet en vele blikjes verf verkocht. Op nummer 36, vlakbij de Van Galenstraat, zat kruidenier Geel. Deze heeft er volgens mij maar kort gezeten en is verhuisd naar de Willem Barentszstraat. Later werd dit pand een slijterij. Van Santen? Daar tegenover een banketzaak op 33, met op de hoek een grossierderij. Aan de overkant op de hoek Emmastraat - Van Galenstraat opnieuw een levens middelenzaak. VIVO deelde daar de lakens uit. De Van Galenstraat was een echte winkelstraat. Niet al leen kleine ondernemers, maar ook grootgrutters als Albert Heijn en De Gruyter, met het bekende 'Snoepje van de week', waren daar gehuisvest. 134

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 32