De geschiedenis van het amateur-toneel in Den Helder, 2 3. Jack Ambriola's aandeel in het Helderse toneelleven "In het verre verleden kende Den Helder een bloeiend toneelleven. We kunnen ons de vereniging T.A.V.E.N. U. misschien nog wel voor de geest ha len. Jan Ekkers was een tonelist, die bij T.A.V.E.N.U. speelde. Ook een oom van mij, Pieter de Wijn, heeft erin gespeeld. Ja, en Pieter de Wijn is de vader van beroepsactrice Elsje de Wijn. Cees Pieterse, die vroeger aan de Middenweg zijn manufacturenwinkel 'De Gulden Middenweg' uitbaatte, was een van de regisseurs. Een ander bekend T.A. V.E.N. U.-acteur was ene Van Batenburg. En in de jolige en olijke Nieuwedieper volksmond stonden de letters t.a.v.e.n.u. voor 'Toegang Alleen Voor Een Nette Urker'." Dat zegt Jack Ambriola, die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw een van de regisseurs van de Officieren Toneel Vereniging (OTV) was. In 1987 werd hij door de officieren uit genodigd om de thriller 'Plotseling thuis' van Francis Durbridge, bekend van Paul Vlaanderen, te regisseren. "Toen ik nog actief toneel speelde in Huisduinen heb ik zelf ook in dat stuk meegespeeld. Dat OTV het stuk in studie nam vond ik wel leuk, omdat ik het kende. De acteurs en actrices waren behoorlijk gedisciplineerd en ze hadden vrij snel de tekst erin, zodat Een zeer jonge Jack Ambriola (links) regisseert in 1967 een toneelgroep van Helderse kweekschool leerlingen voor het stuk 'De Herbergierster' van Coldoni. je je echt kon richten op het spel, in de zin van: waar sta je, hoe loop je, waar zit je, enzovoort. Het was alle maal vrij strak van opzet. We hielden ons strikt aan de tekst, vooral geen eigen improvisaties. Dat moest in dat stuk ook, want het luisterde allemaal behoorlijk nauw. We speelden het stuk in de schouwburg en dat werd een succes. Voor mij was dat na tuurlijk ook leuk. Ik had al wel enige regie-ervaring, maar dit was toch heel nieuw voor mij. Een jaar later deden we nog een stuk, met als titel 'Verjaarspartij' van de Engelse toneel schrijver Watherhouse. Dat was in elk geval een komisch stuk, een blijspel. Daarna heb ik niet meer bij OTV ge regisseerd." Geweldige ervaring Zijn aandeel in het amateurto neel van Den Helder begon voor Jack Ambriola in de tijd dat hij, na Op de achterste rij, vijfde van links, staat regisseur Ambriola van het stuk 'De Groene Hoed' dat door de cast van kweekschoolleerlingen op de planken werd gezet. 126

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 24