Wanneer zonk de Hertog Hendrik Bij het begin van de Tweede Wereld oorlog ligt het voormalige pantserschip Hertog Hendrik afgemeerd in het Natte Dok van de Rijkswerf, aan de kade vlak achter het Marinehospitaal. Niet lang daarna raakt het schip beschadigd en zinkt gedeeltelijk. Veel lezers kennen on getwijfeld de foto van het scheefliggende schip, genomen vanaf de zuidwesthoek van de Zeedoksluis en onder andere gepubliceerd in Den Helder...ze noem den je vroeger Nieuwediep.van Gus H. van Heusden. Over het zinken van de Hertog Hen drik zijn uit het verleden diverse gege vens voorhanden, die echter onderling nogal verschillen. In dit verhaal zet ik de gegevens op een rijtje en waag mij aan een theorie. Wellicht zijn er nog meer, maar ik heb in ieder geval zeven bronnen gevon den die iets zeggen over het zinken van de Hertog Hendrik en die bronnen geven drie versies van het gebeurde [1]. De eerste versie houdt in, dat het schip op 14 mei 1940, de dag vóór de capitulatie, door Nederlands ma rinepersoneel tot zinken is gebracht. De tweede versie is, dat het schip in de nacht van 21 op 22 juni 1940 door inslagen in de buurt tijdens een Engels bombardement beschadigd is en vervolgens is gezonken. De derde versie tenslotte geeft aan, dat het schip geraakt is tijdens een Engels bombar dement op 24 juni 1940. Opmerkelijk hierbij is, dat drie van de bronnen op naam staan van de bekende maritieme geschiedschrijver L.L. von Münching en dat elk van die bronnen een andere versie weergeeft. Om er achter te komen welke versie de juiste zou kunnen zijn, moeten we ons wenden tot beschikbare foto's uit die tijd en een geschikte foto om mee te beginnen is er een van de scheef liggende Hertog Hendrik, gemaakt vanuit de zuidwesthoek van het Natte Dok. De foto behoort tot de collectie van het Marinemuseum (FT00737) en wordt bij het Nederlands Instituut voor Militaire Historie te Den Haag toegeschreven aan de op marinehis- torisch gebied bekende scheepsbouw kundig ingenieur Scheltema de Heere, die tijdens de oorlog op de Rijkswerf werkzaam was (en in 1963-1964 di recteur was van datzelfde instituut, toen nog Instituut voor Maritieme Historie geheten). Als we deze foto onder een vergroot glas leggen, dan is het eerste wat opvalt, dat over het voorschip met 24 cm. kanon van de Hertog Hen drik heen de bovenverdieping van het KIM zichtbaar is. Vanaf het punt waar de foto genomen is, kan dat al leen als het Marinehospitaal het zicht niet meer wegneemt. Met andere woorden, de foto dateert van na het bombardement op 21 juni, waarbij het Marinehospitaal afbrandde en het dak instortte. Voordat we met dit gegeven verder gaan, het tweede wat opvalt. Aan stuurboordzijde, ter hoogte van het 24 cm. kanon, zitten in de scheeps huid vlak onder de knik bij het hoofddek twee gaten. De rand van de gaten is aan de voorstevenkant naar binnen gebogen. Boven de knik in de huid ter plaatse zitten verkleuringen, die ook op vervorming duiden. Een verklaring kan zijn, dat hier twee pro jectielen (bomscherven?), enigszins van voren komende, naar binnen zijn gedrongen, waarbij de scheepshuid onder de knik naar binnen is gedrukt en daarmee de huid boven de knik naar buiten, door de relatief stijve spantconstructie in de knik. Voor de volledigheid merk ik op, dat er ook aan gedacht is dat de gaten mogelijk beschadigingen zijn van het nega tief, maar dat die mogelijkheid niet waarschijnlijk wordt geacht door de vorm en het karakter van het beeld. Niettemin, zolang het negatief niet voorhanden is om een en ander te controleren, blijft deze mogelijkheid theoretisch wel aanwezig. Gaan we terug naar het bombarde ment van (vrijdag) 21 juni. Van dit bombardement, dat 's middags plaats vond (volgens Anthony van Kampen in De burgers van Den Helder van 15:30 tot 16:40 uur), zijn een aantal foto's beschikbaar, waaronder twee vrij bekende, genomen op de Rijks werf vanaf de kade van het Natte Dok tussen Dok II en het Boerenverdriet in noordelijke richting. Van beide foto's, die mogelijk ook weer door Scheltema de Heere zijn gemaakt, bevindt zich een afdruk in de collectie van het Marinemuseum (FT00735 en FT00736). De foto's tonen de twee zware rookkolommen van de bran dende olieopslag aan de zuidkant van het huidige Marinemuseum en het brandende Marinehospitaal, maar voor ons is van belang dat de Hertog Hendrik nog keurig rechtop ligt af gemeerd. Bekijken we FT00736 nog wat nauwkeuriger, dan zien we ten eerste op de kade ten noorden van de Zeedoksluis een aantal in lichte over all geklede personen richting Hertog Hendrik lopen, hetgeen er op wijst dat de Engelse vliegtuigen inmiddels weer verdwenen zijn. Ten tweede zien we dat de huid van het schip nabij de 24 cm. toren ongeschonden is. Een andere in dit verband ook inte ressante foto van het bombardement 120

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 18