Het zal ongeveer twee weken later geweest zijn dat ik een pasje wist te bemachtigen voor vervoer met een le gertruck naar Amsterdam. Dat moest plaatsvinden via Zwolle, Amersfoort, want de Afsluitdijk kon nog niet ge bruikt worden. Mijn fiets moest ik in Groningen achterlaten. Bij het Cen traal Station in Amsterdam stonden bussen van het Rode Kruis klaar voor verder transport, waaronder een voor de Kop van Noord-Holland. Groot was mijn verbazing toen in die bus dezelfde jongens bleken te zitten die ik twee weken eerder in Groningen had ontmoet. Zij hadden er twee we ken over gedaan om van Groningen naar Amsterdam te komen. Maar echt ontroerd was ik, toen ik in die bus ook Esther van Praag ont moette, die op het Lyceum een klas lager dan ik had gezeten. Zij was het eerste Joodse meisje dat ik na de bevrijding ontmoette en inmiddels wetende hoe het zoveel andere Joden in de oorlog was vergaan, was ik diep onder de indruk van deze ontmoe ting, zo kort na de bevrijding. Toen ik Esther na al die jaren op de eerste minireünie in Den Helder weer terugzag, was dit heel emotioneel en moest ik terugdenken aan dat ge denkwaardige weerzien in mei 1945. Toen ik Esther, na lang aarzelen, vroeg of zij zich die ontmoeting nog kon herinneren, bleek dat nauwelijks het geval te zijn. Aanvankelijk was ik daarover teleurgesteld, maar later had ik er begrip voor, mij realiserende dat Esther vooral in de eerste jaren na de oorlog zeer veel had moeten verwer ken. "Schrik, angst en vrees" Ik schreef al eerder dat de oorlog, en vooral de bevrijding, diep indruk op mij hebben gemaakt. Ik ben er zelfs van overtuigd dat die gebeurtenissen een rol hebben gespeeld in mijn ver dere leven. Ik zou nu wel eens willen weten hoe anderen de oorlog, bezet ting en bevrijding hebben ervaren. Het zou best interessant zijn hierover meer meningen te horen, in het bij zonder ook van degenen die eindexa men hebben gedaan in de oorlogsja ren (zelf deed ik dat in mei 1942). De diverse bombardementen heb ben mij destijds veel angst bezorgd. Ik kan mij dat heel goed herinneren en vaak heb ik 's avonds op de fiets Den Helder verlaten om een veiliger slaapplaats te zoeken. In dit verband is het misschien interessant te verwij zen naar de dissertatie "schrik, angst en vrees", die de bekende huisarts Dr. H.G. Vroom in 1941 over dit onder werp heeft geschreven. (Eerder verschenen in de ANNO, contactorgaan voor oud-leerlingen 1938-1945 van het Gem. Lyceum en Kweekschool te Den Helder). Lou de Boer,Veldwezelt, België 112

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 10