Brinkman zich als nieuw lid opgege ven en vond vrijdag 20 mei 1932 hun gezamenlijke ballotage plaats. Terwijl mej. Mahieu met meerderheid van stemmen in het ledenregister werd ingeschreven, behaalde mej. Brink man onvoldoende stemmen om lid te kunnen worden. De dames Nypels en Wellens en de heer Th. Blommensteyn daarentegen werden tijdens de vergadering van 30 september 1932 met algemene stem men als nieuwe leden gekozen. En op 16 december 1932 werd officieel afscheid genomen van regisseur Lig- teringen, de Helderse onderwijzer, die de vereniging vaarwel zegde, omdat hij in Breezand benoemd was tot hoofd van een school. Vanwege zijn vele verdiensten voor de vereniging werd Ligteringen tot erelid benoemd en nam hij als stoffelijk blijk van waar dering een keurige schemerlamp in ontvangst. Op dezelfde bijeenkomst deelde voorzitter Mahieu mee, dat be sloten was om het stuk Vadertje Lang been op te voeren. "Toneelvereniging T.A. V.E.N. U. voerde dit stuk ook op", aldus de voorzitter, "maar dit kan voor ons toch geen bezwaar zijn, omdat hun donateurs toch niet de onze zijn." De leden stemden ermee in. In de daarop volgende rondvraag wil de de heer Spaay weten, 'of het wel op zijn weg lag om te spreken over het vrij toelaten van Duitsche Meisjes bij uit voeringen van de vereniging, 'daar het aantal zoo hoog gestegen was.' De heer Spaay vond het niet nodig om al deze meisjes gratis toegang te verlenen, omdat zij ook voor andere verma kelijkheden, zoals bijvoorbeeld voor bioscoopbezoek, moeten betalen. De voorzitter deelde daarop mee, dat het bestuur heeft besloten om de meisjes in het vervolg tegen betaling van een zogeheten 'huisgenotenprogramma' toegang te verlenen. Het slot van de notulen: "Daar hierme de 't zakelijke gedeelte was afgeloopen, sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze en bleven de leden nog gezellig een uurtje bijeen, onder 't genot van Bockbier en andere dranken, waarna de feestelijke uittocht van de heer Ligte ringen plaatshad onder 't weemoedige zingen van ADIEU, WY MOETEN ELKANDER GROETEN!!!!!! Eind e!" De vergadering van vrijdag 22 de cember 1933 stond in het teken van deelname door de vereniging aan de prijsvraag van de landelijke koepelor ganisatie Katholiek Toneel. De leden werd - opmerkelijk genoeg - 'ernstig' op het hart gedrukt hiervan niets naar buiten te brengen. De reden? "Daar als wij niet in aanmerking zou den komen voor een prijs dit geen aan leiding tot praatjes geven zou", aldus voorzitter Mahieu. Deze presenteerde vervolgens, zei hij, 'een buitengewoon ingekomen stuk' over 'de a.s. verloving van mej. Henzinger met ons oud-lid den Heer Huisman, wat een tweede Triomph is voor onzen Vereeniging!' Tijdens de rondvraag vroeg de heer Pol aan de voorzitter 'wat voor be zwaren eraan verbonden waren om na een toneeluitvoering niet te dan sen.' De notulen: 'De geestelijk censor hield hierover als 'man van het vak' een korten toespraak en werd beslo ten hier niet op in te gaan.' En min of meer gedesillusioneerd begaf Pol zich huiswaarts, onderweg waarschijnlijk de jammer genoeg niet genotuleerde woorden van 'de vakman' overden kend Terwijl voorzitter J.D. Mahieu en secretaris C. Wols tot en met de ver gadering van 13 januari 1933 de no tulen met hun handtekening bekrach tigden, is er terzake van de verslagge ving van vergaderingen na die datum sprake van een leemte. Pas elf maan den later, vrijdag 22 december 1933, vermeldt het notulenboek opnieuw een verslag. Dit en alle volgende ver slagen, tot en met een bijeenkomst, waarvan geen datum wordt vermeld, worden alleen door voorzitter Ma hieu gesigneerd. Het datumloze verslag vermeldt in de marge de met potlood geschreven en onderstreepte woorden 'bedankje Mahieu'. Van Mahieu én Wols is geen spoor meer te bekennen. Alle vergaderingsversla gen wekken daarom een even onvol ledige als rommelige indruk. Op 27 oktober 1936 vergadert de vereniging op het adres Van Speijkstraat 36 en wordt gewag gemaakt van 'den Heer F. Spaay als onzen nieuwe voorzitter.' Voordat op 10 mei 1940 de Tweede Wereldoorlog ook over Nederland walste, met marinebasis Den Helder door verschillende zware bombarde menten ook vaak rampzalig getrof fen, kwam het Helders R.K. Toneel op 16 november 1939 voorlopig voor het laatst in het gebouw van de R.K. Volksbond aan de Molengracht in vergadering bijeen. Op deze bijeen komst was ook een aantal nieuwe leden aanwezig, die op 14 januari 1940 in het stuk 'De privé-verpleeg- ster' een demonstratie gaven van hun toneelcapaciteiten. Het stokoude notulenboek met zijn o zo interessante inhoud, dat de schrijver niet geheel en al toevallig in handen kreeg, bevat één onbeschre ven pagina, waarop alleen genoteerd staat: '1940-1945 - 5 jaren oorlog'. Pas op zondag 13 januari 1946 werd er weer vergaderd en wel ten huize van de familie Groenewegen aan de Middenweg. Citaat uit de notulen: "De voorzitter besprak de mogelijk heid na 5 jaren van oorlog en on derdrukking het wederoprichten van onzen met naam en daad welbekende toneelvereniging. Hij achtte het niet wenselijk, vooral in het belang van de katholieke zaak, dat er ter plaatse 2 of 3 toneelverenigingen zijn. Hij be sprak de wenselijkheid om de dames en heren die met succes het kerstspel 'Kermisvolk op kerstmis' hadden opge voerd uit te nodigen voor een gemeen schappelijke vergadering op donderdag 17 januari 1946 ten huize van de

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 9