De geschiedenis van het amateur-toneel in Den Helder Inleiding In het - verre - verleden kende Den Helder al een florerend amateurto neelleven. Van de oude gezelschappen is (ons) eigenlijk alleen de oprich tingsdatum van het medio jaren zestig van de vorige eeuw ter ziele gegane Helders R.K. Toneel bekend. Uit een even stokoud als interessant notulen boek dat 'op 26 October 1929 door lste secretaris I. Wittelaar in gebruik werd genomen' blijkt, dat de vroegere rooms-katholieke toneelvereniging op vrijdagavond 16 augustus 1929 'in de bananenrijperij van den Wel edele Heer J. Wittebrood' aan de Van Speykstraat de oprichtingsvergade ring hield en sindsdien als Heldersch R.K. Gemengd Tooneelgezelschap door het locale culturele leven zijn weg vond. Menige liefhebber van het plaatselijke amateurtoneel kan zich wellicht ook de vereniging T.A.V.E.N.U. nog wel voor de geest halen. Ook deze vereni ging bestaat allang niet meer. Wat wij ons er óók van herinneren is, dat in de jolige en olijke, maar somtijds ook zo ironische, Nieuwedieper volksmond de letters t.a.v.e.n.u. voor 'Toegang Alleen Voor Een Nette Urker' ston den. Met welke spot, laat dat gezegd zijn, T.A.V.E.N.U. onrecht wordt aan gedaan, want de artistieke prestaties van haar tonelisten stonden buiten kijf en daarover werd veelal juichend naar huis geschreven. Anno 2008 timmeren naast de 20- jarige Musicalvereniging Showboat in Nieuwediep zes amateurtoneelvereni gingen aan de weg, te weten de 57- jarige Officieren Toneel Vereniging (OTV), het 54-jarige WSOV Toneel, de 52-jarige Toneelvereniging Nieuw Den Helder (NDH), het 6-jarige To neel voor Ouderen (TOVO), de 5-ja- rige PLOTS! en Julia te Julianadorp. Met uitzondering van Julia en TOVO zijn de overigen via het lidmaatschap van de Nederlandse Vereniging voor Amateurtheater (NVA) automatisch lid van het Noordhollands Centrum voor Amateurtheater (NHCA), de koepelorganisatie voor in de provin cie werkzame theatergezelschappen. Jan A. Bruin, de schrijver van de ver- halenreeks 'De geschiedenis van het amateur-toneel in Den Helder' is als, wat heet, onvervalste Kraai (sic!) ge boren in de vooroorlogse Langestraat van de ouwe Helder en elders - onder meer als oorlogsevacué in Heerhu- gowaard én, ook na de oorlog, in de omgeving van de Polderweg c.a.- ge togen. Het doet hem daarom groot genoegen, dat de straat, waarin hij - in februari 1938 - het levenslicht zag in het centrum van de stad alweer wat langer geleden werd hernoemd. Niet alleen als scholier, maar ook als welp en als verkenner van de toenma lige St. Nicolaasgroep en later als lid van de vroegere Helderse afdeling van de Nederlandse Katholieke Jongeren Beweging (NKJB) en nadien in de gelederen van het toenmalige Helders R.K.Toneel, heeft Jan Bruin, veelal op de planken van het oude Casino aan de Molengracht, maar ook elders, zijn 'toneelkunstjes' vertoond. In de zestiger jaren van de vorige eeuw werkte Bruin als journalist zo'n jaar of vier in dienst van het Noord- Hollands Dagblad in de Kop van Noord-Holland, inclusief Texel. En - sedert najaar 1969 - als zodanig in het groene Apeldoorn én op de Oost- Veluwe Verre Buitenlanden. Jan T. Bremer van de redactie van Levend Verleden vroeg hem in voorjaar 2006 ook eens iets 'historisch' voor het blad op papier te zetten. Het resultaat is een - strikt journalistieke - verhalen- reeks over het Helderse amateurto neel, waarvan u, met ingang van deze uitgave, de eerste afleveringen kunt lezen. Aan het einde ervan, maar dan zijn wij inmiddels een jaar verder, vraagt u zich misschien af: en de Juliana- dorper toneelclub Julia dan? Waarom ontbreekt zij in Bruins geschriften? Welnu, Julia laat jammer en helaas om -haar- plausibele, maar toch on begrijpelijke, redenen verstek gaan.... 1. Het Helders R.K. Toneel In de tijd, dat het lidwoord 'Den' nog niet voor de plaatsnaam 'Helder' werd geschreven, vond op vrijdagavond 16 augustus 1929 in 'de bananenrijperij van den Weledelen Heer Wittebrood aan de Van Speijkstraat' de oprichting van het Heldersch R.K. Gemengd Tooneelgezelschap - het latere, tot be gin zestiger jaren vorige eeuw durende Helders R.K. Toneel - plaats. Op die gedenkwaardige zomeravond telde de club vijftien spelende leden, een aantal dat korte tijd later door toetreding van Mej. P. Nijpels en den Heer Kolster' op zeventien werd gebracht. Het in het leven roepen van het rooms-katholieke toneelgezelschap had overigens in meer opzichten intern zowel als extern nogal wat voeten in de aarde.

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 7