326>4 i Boekbesprekingen Bremcr groen net gras 326 x Noord-Holland van Aagtdorp tot Zwanenburg Uitgever Kok Omniboek - Kampen ISBN 978 90 5977 290 8 Paperback 790 pagina's NOORD-HOLLAN Diverse auteurs, onder wie Rens Schendelaar. Hij beschreef en fo tografeerde Den Helder, Huisdui nen en Juliana- dorp. Volgens de officiële lezing van de Staatsalmanak telt de provincie Noord-Holland 326 plaatsen, van het kleinste gehucht tot de hoofdstad van het land Amsterdam met bijna 1 miljoen inwoners. Er zijn veel boe ken over deze veelzijdige provincie te verkrijgen, maar een boek met inhoudelijke en gefotografeerde por tretten over alle plaatsen in Noord- Holland, is uniek. In het boek 326x Noord-Holland worden de plaatsen geportretteerd vanuit een historisch en actueel perspectief. Hoe zijn ze ontstaan, wat voor rol speelden ze in de geschiedenis en hoe staan ze er vandaag de dag voor. Grote plaatsen en steden worden in vier pagina's beschreven en gefotografeerd, kleine plaatsen in twee pagina's. Er is dui delijk gekozen voor een beknopte benadering om niet te verzanden in uitvoerige, historische terugblikken, hoe interessant die vaak ook zijn. Naast Den Helder, Huisduinen en Julianadorp worden onder andere alle omliggende buurdorpen en Texel en Wieringen beschreven. Werkelijk ieder Noord-Hollands dorp of stad wordt in het boek vermeld. De vele prachtige 'full colour' illustraties maken het kloeke naslagwerk meer dan compleet. Hopelijk nodigen de beschrijvingen en de foto's de lezer uit tot een bezoek aan de dorpen en steden van onze provincie. Het boek is voor de prijs van 27,50 verkrijgbaar bij de plaatselijke en landelijke boekhandel, waaronder Scheltema en Selexyz. Het is ook te bestellen bij het Noordhollands Dag blad en via internet bij de grote boek handelsorganisaties. Op 1 mei 2008 wordt de prijs ver hoogd naar 35,00 Hoe groen was het gras Nieuwediep in de jaren vijftig geschreven door Jan T. Bremer illustraties: Maarten Noot en Piet Zeeman technische realisatie: uitgeverij Pirola ISBN: 978 90 6455 5657 De nieuwe boekuitgave van de HHV is onder de Helderse Historische Reeks nummer 22 verschenen. Het boek werd tijdens de drukbezochte jaarvergadering op 21 november 2007 in de Walviszaal van Fort Kijkduin gepresenteerd. De auteur overhan digde het eerste exemplaar aan zijn jeugdvriend de heer J. P. van Bommel. Hoe groen was het gras is een verha lenbundel waarin eerdere in de Hel derse Courant verschenen herinne ringen aan Nieuwediep over de jaren vijftig van de 20e eeuw bijeengebracht zijn. Anders dan de ondertitel doet vermoeden begint de reeks verhalen met de periode direct na de bevrij ding. Vervolgens neemt de schrijver de lezer mee naar de jaren vijftig, de belangrijke jaren van de wederop bouw. De afzonderlijke hoofdstukken van het boek zijn heel persoonlijk en beschrijven hoe Jan Bremer deze periode beleefde. Zo kunnen we lezen over zijn naoorlogse belevenis sen en hoe het leven in Nieuwediep weer langzaam opgang kwam na de verschrikkelijke oorlogsjaren. Het gezinsleven en het kerkelijk leven, schooljaren, de jeugdverenigingen en de dienstijd van de auteur worden beschreven. Verder bevat het boek verschillende verhalen van gebeur tenissen die plaatsvonden en die zo karakteristiek zijn voor onze stad. Het boek staat vol met vaak prach tige foto's. Zo siert bijvoorbeeld Age Bethlehem met zijn onvergetelijke zwarte paard één van de hoofdstuk ken en zien we de Marinierskapel over de Javastraat marcheren, maar ook de foto van de verkeersagent op de ton van de overweg aan de H. A. Lorentszstraat ontbreekt niet. Het boek is verkrijgbaar in de Hel derse boekhandel voor 16.00. Leden van de HHV kunnen het boek voor 13.00 bestellen bij Dick Make laar, telefoon 0223-625895. Bij post bezorging komt er nog porto bij. Rens Schendelaar 103

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 33