"Daar zag mijn eenigst kind het eerste levenslicht "Dat is daar mijn Potsdam! - Stijfhoofdig ben 'k welligt, "Maar zijt ge 't ook niet soms? - In 't kort, wat ge ook mogt ge ven, "Verwijderd van zijn erf kan Sans-Souci niet leven! "Ziedaar mijn laatste woord en Sire! ik blijf hierbij!" - Een Koning zet niet ligt zoo'n antwoord aan een zij, Ten minste Frits begon het bloed naar 't hoofd te stijgen. "Weet, dat ik zonder geld uw'Molen wel kan krijgen! "'k Ben Meester!" - "Van mijn huis?" - hervat de Molenaar, "Ja als er te Berlijn geen fiksche Regtbank waar!" - Nu kwam bij Frits 't gevoel voor 't goede weder boven En 't denkbeeld dat men aan regtvaardigheid gelooven En onder zijn bestuur daarop vertrouwen kon Bewerkte dat hij ras zijn wrevel overwon En tot zijn Hofstoet zeide: "Gij ziet het klaar, mijn Heeren! "Men moet een ander plan voor Sans-Souci formeren! "En - Buurman! houd u goed! uw antwoord staat mij aan! "Kon 't in een'Republiek wel immer beter gaan?" Maar die zelfde Frits van Pruissen Die een Molen hier ontziet, Was in 't reg'len van zijn' daden Altijd zoo omzigtig niet! Laat het slechts die dag getuigen Toen hij, buiten regt of wet! - Om Silezië, - Europa Heeft in vuur en vlam gezet. Toen hij, dorstend naar laurieren, En nog naauwlijks op den troon Met het lot der Volk'ren speelde Als een echte Vorstenzoon! Ja - dat zijn zoo Vorstenspelen - Spelen? - maar met vuur en zwaard! Een Provincie wordt gestolen En een Molen blijft gespaard! - A. 1838 E.D.D. L.F. (Frank) van Loo 92

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 22