Doopsgezinde kerk (beeldbank HHV). Vier jaar later kwam de pastorie naast de kerk gereed; PDD en zijn gezin zul len er zijn gaan wonen. In 1859 telde Den Helder al 344 doopsgezinden. Maar al twee jaar later, in 1861, over leed Pieter Douwes Dekker. Hij was slechts 48 jaar oud geworden. (11) Dominee in Den Helder In 1844 werd PDD de nieuwe doops gezinde voorganger in Den Helder, als opvolger van Jacob Hoekstra, die dat vanaf 1815 was geweest. In dat jaar waren er 25 lidmaten, in 1844 waren het er al 125, met 33 kinderen. Den Helder groeide en de doopsgezinde gemeente ook. En dus moest er een nieuwe, ruimere kerk komen. Daar voor spande PDD zich zeer in. Hij schreef verzoekschriften aan de Kroon, Provinciale Staten en het gemeente bestuur. Ook verzocht hij alle andere doopsgezinde gemeenten in Nederland om een bijdrage. Het Heldersegemeen tebestuur wilde 200 gulden geven, de provincie 1000, maar die nieuwe kerk zou zeker 8000 gulden gaan kosten. Dat bedrag kwam er uiteindelijk door huis-aan-huiscollecten, inschrijvingen van notabelen alsmede bijdragen van de 'Rijper Sociëteit' en van 'de Vrien den', een groep anonieme, zeer aan zienlijke doopsgezinden te Amsterdam, die bijsprong in dergelijke gevallen en in 1953 nog bestond. (10) Ijveraar voor nieuwe kerk Het Den Helder van rond 1850 telde twee kernen: de Oude Helder en de buurt bij de haven het Nieuwediep. Waar nu moest de nieuwe kerk ko men? Van de doopsgezinde lidmaten Interieur Doopsgezinde kerk (beeldbank HHV). Pastorie Doopsgezinde kerk (beeldbank HHV). woonden er 78 aan het Nieuwediep, 29 in de Oude Helder, 8 aan de Kanaal- weg (verbinding tussen Nieuwediep en Oude Helder) en 4 op Huisduinen. Uiteindelijk kwam de kerk aan de Kerkgracht (halverwege Oude Helder en Nieuwediep) te staan, vlakbij de nog niet zo lang daarvoor gebouwde katholieke kerk. De firma Gebroeders Korf bouwden het godshuis, begeleid door bouwmeester S. den Berger. Op 6 november 1853 leidde PDD er de eer ste dienst. 88

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 18