De Rensteeg (beeldbank HHV). ons passen (vader en moeder wilden ook wel eens wat tijd voor elkaar) en nam ons mee naar de voetbal velden bij de streepjesberg (klopt dat?). Het was een hele tippel vanaf de Ouwehelder. Door allerlei paad jes sluipdoor en kruipdoor moesten we onder een hek met prikkeldraad kruipen, want hij wilde naar voet ballen kijken en de wedstrijd was allang aan de gang. Zo spaarde hij het entreegeld uit. Wij waren er helemaal niet blij mee en wilden weer terug, verbeeld je dat we werden gesnapt, we zagen al politie aankomen in onze verbeelding. We hebben ons toen maar vermaakt door bloemetjes te plukken en bramen te zoeken. Op een goede dag, ik denk voor zijn ver jaardag mocht hij lid worden van een voetbalclub. Het werd HRC (Racing). Achteraf vind ik het toch wel vreemd want de club van de Ouwehelder was Watervogels. Maar wat hij allemaal kreeg...een rood shirt met wit broek je, scheenbeschermers, waar dienden die nu voor? Heel trots vertelde hij dat het was als bescherming ingeval ze hem tegen de schenen zouden schoppen. Uiteraard schoenen met noppen eronder. Doch het allermooi ste was wel het rieten koffertje waar alles in ging. Zo'n tweedelig koffertje. De bovenkant precies als de onder kant en dan met een riem erom heen door een paar lussen heen. Prachtig! Wat deden wij voor spelletjes? Knikkeren. We hadden die gewone stenen knikkers en wat nu de knik kers zijn, noemden wij stuiters. Gewoon "futten", zoeken naar een straatsteen waar een stukje uit was, dat was dan het potje. Je "futte" je vingers helemaal kapot en vies. De grote jongens deden bommetje, met een grote stalen knik ker liepen ze dan achter elkaar door de goten. Ook vette potten was popu lair. Dan moest je een stoep hebben met een achtergrond, zoals een gara gedeur of schutting. De eerste begon met een knikker, de tweede probeer de die te raken, dan de derde, enz. enz. Dan kon het wel oplopen tot een behoorlijke "vette pot" en was je rijk. Opeens werd er een knikkerkermis gehouden. Op het pleintje over het fort op het Bonselaarsweggetje. Als je dat ter ore kwam begon je al knikkers te sparen want alle spelletjes moest je betalen met knikkers. Een rad van fortuin, een grabbelton, bordjes met gaten erin waarboven cijfers stonden waar je dan op moest mikken. Van alles wat. Dit was echt feest voor ons kinderen. Ook werd het wel georganiseerd op het plein vóór het kledingmaga zijn aan de Koningsweg (nu de van Heemskerckstraat). Je kon altijd wel op straat spelen. Touwtje springen, wie begon dat wist je nooit, opeens had iedereen een touw. Had je een mooi lang, dik touw kon je "wie niet volgt is af" spelen. Moeilijk hoor, om precies op tijd achter je voorganger in het draaiende touw te springen, miste je omdat het touw om je voet sloeg, kon je een behoorlijke smak maken met als gevolg een gat in je kous en een 'stukkende' knie. Waar Moeder dan niet blij mee was. Hinkelen was ook zoiets. Kon je van 84

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 14