,And so to bed4 J.A. Bruin By J. B. FAGAN Characters in order of their appearance: Letttce Samuel Pepys Doll Boy MIstress Knigbt Peiling Pelham Hnmphrey MIstress Pierce Mistress Knepp MIstress Pepys Julia Charles II Prodgers maid servant to Mistress Pepys a blaokamoor, servant In Pepys' household aervant to Pepys a ainglng woman friend of Pepys '1 'newly come from France' Kf friend of Pepys 4 actresa friend of Pepys .1 wlfe of Pepys mald servant to MIstress Ktiight Groom of the Bedohamber to Charles II Mlaa R. v. d. Plaat H. T, G. v. d. Water Mrs A. A Kingma - Voorthuysen Bob v. d. Graaf Mrs P. Moot-Craven W. Blmonae H. de Boer Mrs C. Sanders - Crayé Mrs L. J. Fernbout-do Ridder Mrs B. Pontier-James Mrs A. A. Kingma -Voorthuysen J. 81ort W. Slmonse Dlrected by Mrs 8. L Oomkens-Arnold PrompterMrs B. v d. Graaf - Stammers Stage settings and propertlesJ. Slort and the Theatre Group The actlon of the play takes place in London on a day in June 1669, shortly after the close of the Diary. Act I A room in Pepys' house, in the afternoou. Act II MIstress Knlght's boudoir at her lodglng, Gray's Inn Fields., early that evenlng. Act III A room In Pepys' house, later that evenlng. onszelf. En omdat ik vaardig was met mijn handen, was ik bovendien de decorbouwer." Leraarschap Intussen had Jan Slort als onderwijzer de overstap gemaakt naar het leraar schap op de MULO-school en was hij Engels gaan studeren. Op een goede dag werd hij benaderd door het be stuur van de Helderse afdeling van het Genootschap Nederland-Engeland dat als genootschapsactiviteit een toneelafdeling wilde oprichten. Slort: "Het eerste jaar werd als een Vinger oefening' beschouwd, een probeersel tje tijdens welke we met een eenacter voor het voetlicht traden. Daarin speelde ik een Engelse bobby, die ook een moordgeschiedenis op moest zien te lossen." In het tweede jaar ging het Genoot schap door met een groot historisch toneelstuk 'And so to bed' uit de even openhartige als pikante Pepys Diary, waarvan de toenmalige Engelse eerste minister en marine-expert Samuel Pepys (1633-1703) de schrijver was. Pepys schreef het dagboek in een soort steno - tachygrafy -, zodat niet iedereen het verslag kon lezen. Pepys beëindigde zijn diary op 31 mei 1669, omdat een oogkwaal hem het schrij ven vrijwel onmogelijk maakte. Zijn dagboek dat pas in de 19de eeuw kon worden ontcijferd, geeft onder meer een uitmuntend beeld van Engeland tijdens de terugkeer van de Stuarts op de troon (de zgn. Restauratie). Jan Slort: "Van Samuel Pepys kan veel gezegd worden, maar een zachte per zik was hij beslist niet. Integendeel: hij heeft juist tijdens het slappe bewind van Charles II, het Koninkrijk Enge land op de been gehouden. 'And so to bed' speelt aan het hof van Charles II, ofwel koning Karei II, een schuins marcheerder eerste klas. Pepys hield over die periode het dagboek bij en dat diende als basis voor het toneel stuk. Ik had de eer om - geheel en al in het Engels - de koningsrol te vertol ken. Dat werd een groot succes. Voor mij was dat natuurlijk een fantastische opsteker." Na dit spektakelstuk zakte de toneelafdeling van het genootschap als een kaartenhuis ineen en verdween deze min of meer geruisloos van het toneel... Vrijpartijen Door de voortgezet onderwijs ver nieuwende Mammoetwet van 1963, die pas in 1968 van kracht werd, ging de MULO-school op in de Scholen gemeenschap Nieuwediep. Ook daar Programmaboekje van The Netherlands-England Amateur Theatre Group van het stuk 'And so to bed', waarin fan Slort de hoofdrol speelde. werd, onder regie van Hans Veelders, een toneelgroep van leraren in het leven geroepen en daarvan heeft Jan Slort tot aan zijn pensionering deel uitgemaakt. Hij vertelt: "Leraren en leraressen speelden er voor de leer lingen. Voor wat betreft de keuze van de stukken was dat altijd erg moeilijk. Want we speelden voor brugklassers van 12 jaar, maar het stuk moest ook geschikt zijn voor de oudere leerlin gen. Bovendien waren vrijpartijen op het toneel ook lang niet gemakkelijk, omdat de leerlingen je toch als hun leraar en lerares zagen. Het was mijn taak om uit een grote stapel stukken uit te zoeken, deze te lezen en een selectie van drie of vier stukken te maken en die legde ik dan voor aan de Leescommissie, die vervolgens de definitieve beslissing nam. (wordt vervolgd) 82

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 12