ken, zoals 'Mijn huis is mijn cel', 'Ar senicum en Oude Kant', 'Gevaarlijk Snoepgoed', 'Het circus van de goede God', 'Ebbenhouten Olifant' et cetera. Zijn oordeel: "Ons gezelschap werd gevormd door prima amateurs. Als we zelf niet moesten spelen, gin gen we wel naar voorstellingen van T.A.V.E.N.U. Ons gezelschap stopte, omdat de nieuwe schouwburg gereed kwam. Het gevolg: doordat het aantal donateurs terugliep, hadden we on voldoende geld om daar te spelen. En natuurlijk ging dat ons aan het hart." Tine Valk-Krijgsman Toen Tine Valk-Krijgsman (73) me dio vijftiger jaren vorige eeuw zich als lid liet inschrijven, waren haar zus Gré en broer Jan dat al een tijdje. "Meestal kreeg ik jonge meisjesrollen, in 'verliefde meisjesrollen' was ik niet zo goed", vertelt ze. Als haar glansrol noemt zij die van een Amsterdamse huishoudster in de Ebbenhouten Oli fant. "Dat is ook de leukste rol die ik heb gespeeld." Het is voor haar moei lijk te zeggen hoe de kwaliteit van de toneelgroep was. "Met TAVENU waren we wel de betere in Den Hel der." De katholieke vereniging is rond 1962/1963 opgeheven, ook al omdat het ledental daalde. Op het gebied van toneel is Tine Valk daarna niet meer actief geweest. Wel deed ze nog wat aan declamatie, waarvan 'men' vond, dat zij daarin door moest gaan, maar dat is er niet van gekomen. Na haar arbeidzame leven, is zij wat gaan schilderen en kreeg zij belangstelling voor kunstgeschiedenis. 2. Met 'dag majesteit!' werd Jan Slort op straat aangeroepen Dankzij zijn postuur en zijn stemge luid speelde de nu 82-jarige Jan Slort vroeger meestal koningsrollen. Als hij dan door de stad fietste gebeurde het eens dat hij door kinderen, die een toneelvoorstelling waarin hij had meegespeeld hadden gezien, met 'dag majesteit!' werd aangeroepen. De thans 82-jarige Jan Slort stond niet alleen als padvinder, maar ook als MULO-scholier op de bühne. Hij vertelt: "Al vrij jong had ik mijn eerste ervaringen met het Helderse amateur toneel. Onder regie van een van onze leraren, de heer De Boer, speelden we door Cissy van Marxveldt geschre ven blijspelen, zoals 'Joop ter Heul' en 'Een Zomerzotheid', maar ook stukken van andere toneelschrijvers, waaronder 'Robbedoes' en 'Najaars stormen ('Robbedoes getrouwd'). Kweekschool Na de MULO ging Jan Slort studeren aan de vroegere Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en onder regie van spelleider J.W. van Vendeloo van de toenmalige Helderse Scholierenvereniging 'De Lyceïst' zette hij er zijn amateur-toneelcarriè re voort. "In die dagen speelden we werkelijk van alles, óók Joost van den Vondels drama 'Jephta', waarin ik de rol van de Hofmeester vertolkte." En op de 'tooneel- en dansavond' van 'De Lyceïst' op 14 september 1945 kroop Slort in de huid van Hans Meertens, de hoofdrol in de eenacter 'De Ver rassing'. In de begintijd, dat Jan Slort steeds vaker op het toneel te zien en te horen was, werd de mixed hockeyvereni- ging Hermes opgericht. Slort: "Die kreeg ook een toneelafdeling, waarin ik diverse keren heb meegespeeld. Veelal waren dat stukken in het lichte genre, kluchten. Na de Kweekschool moest ik in militaire dienst en daar door 'verdween' ik voor drie jaar naar het toenmalige Nederlandsch-Indië om deel te nemen aan de politionele acties van toen. Na mijn terugkeer ben ik enige tijd buiten Den Helder als onderwijzer werkzaam geweest, waarna ik op de Tuindorpschool ging lesgeven. En toen viel ik weer hurry up in het toneelleven." Sinterklaastoneel Dat was in de tijd, dat Jack Ambriola fan Slort. ook voor onderwijzer studeerde en deze het Sinterklaastoneel voor de drie lagere klassen van de lagere scho len verzorgde. Jan Slort: "En wij had den een toneelgroep van onderwijzers die sprookjes speelde voor de hogere klassen. Jack en de zijnen speelden in het oude Casino en wij speelden de eerste jaren in de oude Marinekantine op de Buitenhaven. En we hebben ook nog een paar jaar gespeeld in 't toenmalige Huys Tijdtverdrijf aan de Kanaalweg. Dat was een ontzettend leuk feest, ja, het mooiste wat ik ooit gedaan heb: spelen voor kinderen." Niet alleen maakte Slort deel uit van de onderwijzerstoneelgroep, ook was hij actief in de toneelgroep, die gere geld voor de toenmalige Vereeniging Volksonderwijs voor het voetlicht trad. Daarover zegt hij: "Het was geen echte vereniging, maar de leden ervan waren ook onderwijzers. In het oude Casino aan de Molengracht speelden we soms wel twee tot drie stukken per seizoen. Maar we speelden ook op Wieringen, in Tuitjenhorn en in Cal- lantsoog, kortom in de hele Kop van Noord-Holland. Veelal avondvullende stukken met bal na. Een vaste regis seur hadden we niet. We regisseerden

Levend Verleden - Den Helder | 2008 | | pagina 11