Varia 1 Huisduiner ft vuurtoren 'Lange jaap' 130 jaar Herdruk De heer K. Walboom, lid van onze vereniging en auteur van Huisduiner vuurtoren 'Lange Jaap' 125 jaar heeft dit boek in eigen beheer laten her drukken. Bij de eerste druk in april 2003 waren de 500 exemplaren al snel uitverkocht. Er zijn nu opnieuw 500 gedrukt. Leden van de vereniging kunnen het boek bij de auteur bestel len voor €12,00, inclusief verzend kosten. Niet-leden betalen €15,00. Besteladres: Fabiana Investments B.V., Lesse 6, 1186 KZ Amstelveen, fax: 020 645 9851, of emailadres fabwalsr@ hetnet.nl. Ze kunnen ook Dick Makelaar bellen (0223 625895). Lezers reageren: fluitekruid Als plantenliefhebber trof mij het zinnetje van Jan Limburg (Wandelen in Den Flelder, 7) over de 'zere ogen bloem'. Wij gebruikten die naam ook. Niet voor de paardebloem, maar voor het fluitekruid. Dat is een witte schermbloem die in mei bloeit en in Den Helder groeit langs o.a. de Linie paden. Je kon er een fluitje van ma ken. Als je de bloem tegen je gezicht hield deden je ogen zeer. Vandaar de bijnaam. Het is een echte bermplant en in het voorjaar groeit hij samen op met het gele koolzaad, vooral in Noord-Hol land, een mooi gezicht dus. Vanaf 1941 heb ik m'n leven door gebracht in onze stad. En nu we het toch over de flora hebben... Net als Jan, ge bruikten wij de rode klaver ook om de nectar op te zuigen, maar wij dachten dat het honing was en ga ven rode klaver de bijnaam honing- bloem. Je hebt ook de witte klaver, die veel minder voorkomt. Ook de mogelijkheden van het kaasjeskruid waren ons bekend. Toch leuk als die dingen je bij het le zen in herinnering komen. De meisjes maak ten van madeliefjes kettingen door hun nagel door het steeltje te druk ken. Als je dan als jongen zo'n ketting kreeg, voelde je je gelijk 'verliefd' op haar. Toch trokken de jongens veel met elkaar op. En dan bramen plukken in de verboden duinen, want daar had je de ruimte. Dauwbramen, die wat zacht en zoet waren, rolden al snel in onze bussen. Mijn vader moedigde me aan om naar de tankversperring te gaan bezuiden de Callantsogervaart. Een zichtbaar restant uit de Duitse tijd. De beton nen blokken staan er nog en de bra men zullen er ook nog wel groeien. Het gaf ons een bepaalde spanning om niet 'gesnapt' te worden. Dan had je het groene kruipertje dat leek op de tarweaar. Deed je die in je mouw, dan kroop hij inderdaad om hoog. Het was natuurlijk leuker om het bij een ander te doen. En elkaar beko gelen met zgn. klitten. Kwam er een in je haar, dan had je pech, want hij wilde er niet meer uit. Om nog maar niet te spreken van de stinksigaren (lisdod den) waar echt de fik in ging. Je voelde je gelijk een directeur met zo'n ding in de mond. Datje misselijk werd moest je op de koop toenemen. Ja, de Helderse flora kon ons zelfs bezighouden in de jaren '50 van de vorige eeuw. Thuis had je geen televi sie, computerspelletjes, en mobieltjes had je niet nodig. We vermaakten ons in de frisse Hel derse buitenlucht. Het gezegde "die goeie oude tijd" gaat in dit geval wel op! Om met Nescio te eindigen: we waren jongens maar aardige jongens. L.C. (Bart) Pompert, Den Helder 1878-2008 1 m Vuurtoren 'Lange Jaap' 36

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 6