woordig dan ook veelal bezig met het restaureren van grafstenen en speciale opdrachten waar nog veel handwerk bij nodig is. Jeugdherinnering Ik zat bij Alex in de klas op de Vondelschool en we speelden vaak op het terrein van de steen houwerij in de Gravenstraat. We hadden zelfs hutten tussen de stenen. Het was de periode van de doorbraak van de Keizer straat. Op een middag in 1959 was ik samen met Alex, Piet Bakker, Wim Roomeijer en nog enige jongens aan het spelen tussen de puinhopen. Ruitjes ingooien aan de achterkant van de oude, verlaten horlogewinkel van Piet Bakker zijn vader. He laas mocht dat niet van de poli tie en wij kregen een behoorlijke uitbrander. Een uurtje later wa ren we aan het fikkie stoken op het braakliggende terrein van de Beatrixstraat. Ook dat mocht niet van politieagent Piet van de Weg. Die achter ons aan op zijn fiets en wij verstopten ons overal op het terrein van Duij- velshoff, zelfs op de zolder van de werkplaats. Helaas kreeg hij ons allen toch te pakken, want moeder Duijvelshoff zat bij de Voogdijraad en kende de diverse politiemensen wel. Daar zaten we dan op een vrije woensdag middag op het politiebureau op de Kerkgracht bij Baart. Ik ge loof dat we de gangen moesten dweilen of zo. Maarten Noot zoon van Alex, Martijn (geb.1972) houdt zich daar mee bezig. Samen leiden ze sinds enige jaren het bedrijf. Voor de grafstenen wordt nu veelal graniet gebruikt. De steensoort is erg hard en verweert nauwelijks. De ste nen worden vanuit de Scandinavische landen naar lagelonenlanden zoals China en India vervoerd, waarna ze min of meer kant-en-klaar weer terugkomen. De steenhouwer hoeft alleen nog de letters aan te brengen. Deze letters worden veelal met de computer getekend, waarna het uit geprinte vel met de letters op de steen wordt geplakt. Daarna worden de letters met behulp van een gritstraal- machine in de steen gestraald. Alex heeft tijdens zijn opleiding nog stage gelopen bij een bedrijf in Den Bosch, dat de Sint Jan in onderhoud had, waardoor hij de fijne kneepjes van het oude handwerk goed onder de knie kreeg. Hij houdt zich tegen Het bedrijf aan de Industrieweg. 67

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 35