Helderse Steenhouwerij honderd jaar oud Het jaar 1907 werd voor Petrus Jaco- bus (Piet) Duijvelshoff een heel be langrijk jaar. Niet alleen trouwde hij, maar kort daarop werd ook zijn zoon Adolf Willem geboren. Bovendien stichtte hij in dat jaar zijn bedrijf. Piet vond als jongeman van een jaar of twintig een baan bij Steenhouwerij van der Wouw aan de Kanaalweg. Niet lang daarna kreeg Piet, die ka tholiek was, verkering met een pro testants meisje en ze moesten al snel trouwen. In die tijd echter sprak men, vooral in katholieke kring, schande van gemengde huwelijken. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de arbeidsverhouding met de eveneens katholieke Van der Wouw al snel stuk liep. Daarop besloot Piet Duijvelshoff voor zichzelf te beginnen. De Helderse Steenhouwerij begon op 7 mei 1907 in een klein huisje in de Molenstraat. Op deze plek is later, in 1936, de Helderse Melkcentrale ver rezen. Daar het vervoer van de stenen toen voornamelijk per schip ging had Piet zijn opslag verderop aan de Mo lengracht, naast molen De Eendracht. Terwijl Van der Wouw voornamelijk katholieke klanten had, bediende Duijvelshoff de andere wel- of niet-ge- lovigen. Door de groei van het bedrijf en door het feit dat de aanvoer van de stenen steeds meer per trein ge schiedde, verhuisde de steenhouwerij in de Eerste Wereldoorlog naar de Gravenstraat, tegenover bakkerij De Eendracht. Er werd al snel met vijf man gewerkt en dat is tot op de dag van vandaag nog zo. In die vroege tijd ging alles nog op de hand. Ook de steen moest men toen met de hand zagen. Dat zagen werd Het bedrijf in de Gravenstraat met van rechts naar links twee knechten, oprichter Piet Duijvelshoff en zoon Piet. De laatste overleed op 20-jarige leeftijd (foto uit ca. 1915). gedaan door twee man, waarbij voort durend veel water nodig was. Pas in de dertiger jaren kwam er een lint zaagmachine. Ook alle ornamenten werden met de hand gemaakt. Vaak werd dan eerst een model gemaakt van gips, waarna het ornament werd uitgehakt en voortdurend werd na gemeten op het gipsen voorbeeld. De letters werden op de stenen getekend en met hamer en bijtel uitgehakt. Men gebruikte meestal marmer en Belgi sche hardsteen. Het vervoer ging in die tijd per hand kar. Men schrok er ook niet voor te rug om een grafsteen met de handkar naar het kerkhof van Hippolytushoef te vervoeren. Voor dag en dauw werd vertrokken en s avonds in het donker keerde men dan weer terug. Later ging alles per vrachtwagen, maar nog heel lang moesten de stenen met de hand van en op de auto worden getild. Zoon Adolf kwam al snel in het be drijf werken. De tweede zoon Piet echter overleed al heel jong op twin tigjarige leeftijd in 1929. In 1949 overleed oprichter Piet Duij velshoff en Adolf zette het bedrijf voort. Begin jaren zeventig moest de Hel derse Steenhouwerij wijken voor de nieuwbouw van de Sluisdijkbuurt. Het bedrijf verhuisde daarop naar 65

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 33