Start Helders Restauratiefonds Subsidies en leningen voor eigenaren monumenten Goed nieuws voor eigenaren van monumenten. Er is een Helders Restauratiefonds opgericht. Via dit fonds zijn subsidies en leningen te verkrijgen voor behoud van Helders cultureel erfgoed. Bommen en afbraak in de Tweede Wereldoorlog, gevolgd door naoor logse wethouders die ook wel raad wisten met het slopen van straten en buurten. Met als resultaat dat Den Helder anno 2007 niet echt ruim be deeld is met monumenten, zeker niet vergeleken met steden als Hoorn en Enkhuizen. Dit historische lesje gaf wethouder Hans Boskeljon vrijdag 19 oktober bij de officiële aftrap van het Helders Restauratiefonds in het Waterworldcafé op de oude rijkswerf Willemsoord. De afbraak van na 1945 stond in het teken van de wederopbouw van een nieuwe stad. Nu in 2007 staat een nieuwe ronde van stadsvernieuwing in de startblokken. En dat is oppassen ge blazen, want het mag niet weer zo zijn dat monumenten en beeldbepalende gebouwen in het stadshart het veld moeten ruimen voor de toekomst, be nadrukte Boskeljon. Hij denkt daarbij niet aan de bekende monumenten zo als de watertoren, maar aan gebouwen als het postkantoor aan de Middenweg en het tegenovergelegen NS-station. Beide zijn opvallende voorbeelden van naoorlogse stedenbouw. Je kunt, aldus Boskeljon, twisten over de schoonheid van die gebouwen, maar architecto nische waarde hebben ze zeker wel. Den Helder telt 123 gemeentelijke monumenten en 400 beeldbepalende objecten. Het Helders Restauratiefonds is nu in het leven geroepen om panden te be houden die de moeite waard zijn. Ei genaren van monumenten kunnen er een beroep op doen voor een subsidie of een lening tegen een voordelige rente. Dat kan zijn voor onderhouds werk of restauratie. Aan het fonds zijn natuurlijk wel spelregels verbonden. Deze zijn in grote lijnen te vinden in een brochure. De feitelijke financiële uitvoering, de uitbetaling van de subsidie of de lening, neemt het Nationaal Restaura tiefonds ter hand. De gemeente Den Helder heeft een bedrag van bijna 7 ton in dit fonds gestort. "De ge meente doet het beleid, wij het geld", zei directeur Pieter Siebinga bij de ondertekening van de overeenkomst tussen zijn fonds en het Helders Res tauratiefonds. Het nationale fonds biedt tevens praktische informatie over financiële en fiscale zaken rond om de restauratie. Ook hierop geeft de eerder genoemde brochure meer zicht. Voor meer informatie: www. denhelder.nl. Klik aan 'kunst en cul tuur'. Hier is ook een lijst te vinden van gemeentelijke monumenten en beeldbepalende objecten en locaties. Ruud Claessen Brochure Helders Restauratiefonds 62

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 30