Op de voorgrond de restanten van een duinakkertje in de Grafelijkheidsduinen. Nog zichtbaar zijn de rechthoekige vorm van het akkertje en de omliggende overblijfselen van de beschermende duinwalletjes. naar het dorp vervoerd en in de schu ren opgeslagen. De kleinste krieltjes gingen als veevoeder naar de stallen. Bekend is, dat in andere kustdorpen de veldjes ook gebruikt werden als hooiland of weide voor vee, of als bleekveld voor de was of boetveld voor visnetten. Voor de arme gezinnen In het Weekblad van de Helder en het Nieuwediep van 24 juni 1850 staat treffend geschreven: als een bewijs wat noeste arbeid vermag, wordt ons medegedeeld dat de aardappelen, erwten en bonen in de valleijen der duinen achter en bezijden de vuurtoren, dus in de on middellijke nabijheid der Noordzee op een rullen zandgrond, dit jaar zeer voordelig staan, hetwelk voor verscheidene behoeftige, doch nijvere huisgezinnen van het dorp Huis duinen als groot geluk mag worden beschouwd, strekkende die vruchten tot een grote vervulling in hunnen andersins zeer sobere middelen van bestaat; men wete, dat het gebruik door den eigenaar gratis wordt toege staan". Met de vuurtoren wordt de lichttoren bedoeld die tot 1878 op fort Kijkduin stond. Minder goede oogstjaren Maar de Huisduiners kenden ook minder goede oogstjaren. De akkers lagen wel in de beschutting van de vallei, maar langdurige warmte en droogte waren desastreus voor de aanplant. En er waren jaren dat de harde, zoute zeewind de akkers in een woestenij veranderde. Dan gingen de gepote aardappelen en het zaaigoed verloren en moest zelfs de akker uit gegraven worden. Toch was het niet de natuur die een einde aan de duin akkertjes maakte, maar de aanleg van de duinwaterleiding. Met de komst in 1856 van de duinwatermaatschappij was de wateronttrekking in de duinen nog van weinig betekenis. Maar vanaf de jaren 1910 zakte het waterpeil onder de akkers omdat de gemeente meer water nodig had vanwege de uitbreiding van het leidingnet voor woningen. De duinvalleien verdroog den totdat akkerbouw uiteindelijk onmogelijk werd. schalige teelt wordt nu niet meer uitgevoerd. Maar nog steeds worden er uit hobby langs de kust op een aantal plaatsen duinaardappelen verbouwd. En wie de aardappelen eens wil proeven kan veelal in Frankrijk terecht. Daar staan de duinaard appelen als 'pommes de dunes' op het menu. Rens Schendelaar Op het menu In de jaren 1860 werden in de gepachte duinen van Zandvoort en omgeving meer dan vijfhon derd bunders (hectare) aardap pelen verbouwd door inwoners van Zandvoort, Haarlem en Bloemendaal. De duinaardappe len hadden een puike kwaliteit en werden ook aan het buiten land verkocht. Zon groot Bronnen: (voormalig) gemeentearchief Den Helder, archief 1815-1900, nummer 46 - duinver ordening. Weekblad van den Helder en het Nieu wediep. Heldersche en Nieuwedieper Courant. Atlas van de natuurgebieden in de ge meente Den Helder, een uitgave van het gemeentebestuur van Den Helder, 3e herdruk september 1995. 61

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 29