Op de grens van Pilo en Vogelbuurt (1) Ooievaarstraat 157 kwam voorjaar 1940gereed. Naast het raam aannemer A. Bontes, die later bij een bombardement omkwam (beeldbank HHV). Het is 1939 en ik bezoek de Fröbel school (ook wel kippenschool ge noemd) op de Vischmarkt alwaar ik mijn dagen doorbreng in een zandbak en waar ik wordt onderwezen in het vlechten van gekleurde papieren mat jes die daarna meestal uitmondden in een Moederdagcadeau. Na schooltijd meld ik me, na eerst nog wat rond te hebben gezworven in de Pilo, op het adres Ruijghweg 167, maar op een dag kreeg ik te horen dat ik me moest begeven naar Ooievaarstraat 157. In het voorjaar van 1940 is er in de Lijs terstraat een rij huizen gebouwd, de nummers 6 tot en met 14, die wordt afgesloten door het hoekhuis met de voordeur in de Ooievaarstraat. Als ik me van school naar huis begeef moet ik mij een weg banen door grote hopen zand, de stratenmakers zijn namelijk nog bezig het trottoir aan te leggen. Op een foto die is genomen in de eindfase van de bouw staat de bouwer, de timmerman aannemer A. Bontes; hij ondernam zijn activiteiten vanuit de achter zijn huis gelegen werkplaats op het adres Ooievaar straat 127. Later in het jaar toen ik naar de 'grote' school ging, zou ik kennismaken met zijn vader, de heer N. Bontes, wonende Vischmarkt 6, conciërge van school 5 aan de Paral lelweg. Onze conciërge was een vriendelijk en ook vindingrijk man.Toen tijdens een strenge winter, zoals die in die jaren nog voorkwam, de waterleiding van de school bevroren was zette hij bovenop de grote zwarte kachel in de klas een emmer met sneeuw om op die manier toch nog warm water te krijgen. Een en ander tot ongenoe gen van meester Kramer die vond dat de lessen op die manier ernstig werden verstoord. Maar daar had de conciërge geen zaken mee, tenslotte was hij verantwoordelijk voor o.a. het schoonhouden van het schoolgebouw en het kwam dan ook tot een stevige woordenwisseling tussen beide man nen. Tijdens een door een twaalftal gealli eerde vliegtuigen uitgevoerd bombar dement op 23 december 1942 werd de heer A. Bontes gedood. Heel vaak, ja te vaak, werd onze buurt evenals andere buurten in Den Helder, opgeschrikt door dergelijke droeve berichten. Op 19 februari 1943 kwam het onheil wel erg dichtbij. Onze buurman, de heer G. van Leeuwen, werd gedood tijdens een bombardement op de rijkswerf. De saamhorigheid in het buurtje was groot tijdens de oorlogsjaren. Wan neer er tijdens de nachtelijke uren vliegtuigen overkwamen en er mis schien wel een nieuw bombardement viel te verwachten, kon er toch nie mand slapen en kwam men bijeen op de hoek van de steeg die achter onze huizen liep. In het begin vond ik deze nachtelijke bijeenkomsten wel span nend, maar later werd ik door slaap overmand en ik begreep ook niet helemaal waar de volwassenen zich zo druk over maakten en kroop dan maar weer in bed. Wanneer er tijdens een bombarde ment wel reëel gevaar dreigde en er duidelijk in de directe omgeving ex plosies waren te horen kropen we on der de trap, net of het daar wel veilig zou zijn. Ik herinner mij een verhaal over een buurman die dacht goed beschermd te zijn door een braadpan 57

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 25