bijdragen aan de vorming van een fatsoenlijk, burgerlijk karakter. In Den Helder werd het Tuindorp ge bouwd op land dat voorheen eigen dom was van het weeshuis. Deze landerijen, bekend als de Potteman, werden in 1918 door de gemeente van het weeshuis gekocht met als bestemming bouwterrein voor volkshuisvesting. De aanleg en op hoging van straten en dempen van sloten in Tuindorp met zand van buiten de Linie gebeurde als werk verschaffing door werklozen. De voormalige tuinmanswoning aan de Brakkeveldweg 71 (zomer 2007). ken hebben gehad met de bouw van de woonwijk Tuindorp in de naaste om geving van de woning. Ook werd toen de straat niet meer Beltweg genoemd, maar Brakkeveldweg. In het boek 150 Zijlijntjes in beeld (Jutter), uit verza meld werk van H.J. Rondèl (1996), schreef de auteur over het huis in Tuindorp: "Wonderlijk, dat wij jongens uit de rijtjeshuisjes, die onze stad heel erg rijk was, steeds iets mystieks wis ten te fantaseren aan de weinige vrij staande, dure woningen in de stad die wij van haver tot gort, van de smalste brandsteeg tot aan de mooiste appel- of perentuin kenden. Je had die myste rieuze, Zwitsers aandoende behuizing op Tuindorp, de dure Javastraat, het boerenbedoeninkje van Ootje Kraak man en natuurlijk Huisduinen". De Brakkeveldweg ontleent haar naam aan 't Brakke veld de vroegere polder aldaar. Brak betekent zilt, zilte grond door overkomend water. Vóór de indijkin gen (1505) werd dit gebied bij een zeer hoge waterstand overspoeld door zeewater. De Brakkeveldweg maakte zelfs deel uit van het dijkenstelsel en werd toen Nieuwlanderdijk ge noemd. Vandaar ook de vernoeming Het Nieuwland nabij zwembad de Schots. Door de bouw en ontwikke ling van woonwijk Tuindorp werd de Brakkeveldweg in 1920 bestraat. Voordien was het een zandweg waar voornamelijk druk verkeer was van paard en wagen van de belt (gemeen tereiniging). In 1934 werd de ver bindingsweg - de Nieuweweg tussen de Doggersvaart en Brakkeveldweg - voor verkeer opengesteld en kreeg de Brakkeveldweg de functie van doorgangsstraat tussen het Koegras en het centrum. Een tuindorp is een specifieke term uit de Nederlandse stedenbouw en verwijst naar stadswijken met een typisch dorps karakter. Veel tuindorpen zijn gebouwd vanaf de jaren twintig van de vorige eeuw. Soms werden zij opgezet door soci aal voelende ondernemers, andere tuindorpen zijn gebouwd door woningcorporaties. De tuindorpen kenmerken zich door lage eenge zinswoningen met een voor- en een achtertuin en een omgeving met veel groen. Het ontbreken van ste delijk vertier zoals kroegen, en de sterke nadruk op de gezinswoning als kern van het leven, moesten Er woonden in de wijk veel mensen die op de Rijkswerf werkten, anderen waren matroos bij de marine of werk ten als arbeider. Daarbij kwamen er veel mensen van buiten Den Helder in de wijk te wonen. Voornamelijk Rijkswervianen uit Amsterdam (1915) en Hellevoetsluis (1933) die, nadat hun werf door de regering was opgeheven, werk vonden op de Hel- derse werf. Bekende winkels en on dernemingen in de wijk waren Bazaar Tuindorp, een winkel die van alles en nog wat verkocht op de hoek Brakke- veldweg-Bloemstraat, kapper Zwart, slager Snijders, de schoenenwinkel van Dito, kruidenier Puinbroek en Smids de melkboer. Laatstgenoemde ventte met de melkkar langs de deur. Rens Schendelaar Bronnen: 150 Zijlijntjes in beeld (Jutter), uit verza meld werk van H.J. Rondèl (1996). Gemeentearchief Den Helder, bouwdossiers Focus op Den Helder, R. S. Archief Helderse Courant Den Helder stad aan het Marsdiep, R. S. Adresboeken Den Helder Archief HHV Met dank aan de familie J. Plassé, Brak keveldweg 71 56

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 24