Mijn jeugd vanaf 1929 tot en met de eerste oorlogsdagen van Wereldoorlog II (2) Langs het muurtje van het betonnen vloertje aan de achterkant waren schuine zijmuurtjes met een tussenruimte van plm. twee meter, dat noemden wij de 'hokkies'. Daar konden wij lekker in de luwte spelletjes doen. De jongens stookten daar vaak fikkies als ze krabben hadden gevangen. Die arme beestjes liepen steeds uit het vuur vandaan en werden dan heel wreed met een stok weer teruggeduwd. Net zolang tot ze dat niet meer deden. Dat vonden wij maar niets, maar een krabbepootje uitzuigen was toch wel lekker. Ook weet ik nog die keer dat er jongens met een emmer vol krabben op de dijk liepen en er twee nonnetjes langs kwamen wandelen. Zij keken belangstellend in de emmer en wilden van alles weten. De jongens gingen zich uitsloven en gooiden de halve emmer leeg en daar liepen de krabben alle kanten uit en sommigen kropen tegen de lange rokken van de nonnetjes op. Wij vonden dat niet leuk en hielpen om de krabben van de rokken af te schudden. De jongens vlogen joelend weg en de rest van de krabben zocht een heenkomen tussen de stenen en hoofdschuddend, en misschien wel schietgebedjes prevelend, vervolgden de nonnetjes hun weg. Als het in de herfst goed stormde en het water hoog op de dijk kwam, dan gingen de balken ervoor. Boven aan de kluft waren in de muren gleuven waar die balken dan tussen werden geschoven, zodat het water niet naar beneden in de straten kon stromen. Dat ging dan als een lopend vuurtje door de buurt: "De Op de achtergrond (in het midden) de dijkopening (beeldbank HHV). balken gaan ervoor". Veel mensen trokken dan naar de dijk om naar de hoge golven te kijken. Heel spannend. Toch heb ik nooit meegemaakt dat de golven er overheen kwamen. Maar 's nachts in je bed vond je het toch wel eng en moest je denken aan de mannen op zee. Er was ook een speeltuin in de Breestraat. Achteraan grensde hij aan de tuinen van de Singel. Mijnheer Bogaard zwaaide daar de scepter en daar hadden wij ontzag voor. Er was van alles om je mee te vermaken. Vooraan was de zweefmolen. Een lange paal met van boven af een tien- Opening van de speeltuin in de Oude Helder, 1935 (beeldbank HHV). 53

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 21