Helderse bodebus In de Helderse bodebus staat aan de achterzijde behalve het meesterte ken GJR (Gerrit Jan Roghair) en het stadskeurteken van Alkmaar, jaarletter U voor 1804. Het gemeentewapen is waarschijnlijk niet van De Visser. Het is ook niet op een ivoren plaatje achter het glas geschilderd, maar gewoon op het glas. Aan de voorzijde staat in de rand van het medaillon RESSORT HELDER. De rekening van de Hel derse bodebus is (nog) niet gevonden. Wel die van de Egmondermeer: 19 gulden en 18 stuivers. Maar daar zat vier gulden bij voor schilder De Visser. De polderboden van het Hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier dragen de ouderwetse bodebussen niet meer. Maar bij veel gemeenten ligt dat gelukkig anders en tooien de boden zich bij speciale gelegenhe den met de bus. Deze traditie wordt levend gehouden door de landelijke kring van gemeenteboden. Ook de Helderse (hoofd)bode draagt de Hel derse bodebus uit 1804 bij speciale gelegenheden. En zo hoort het ook. In Alkmaar hebben ze (in 1992) zelfs voor gewoon gebruik' replica's laten maken van de oude zilveren bodebus die in het Stedelijk Museum wordt bewaard. Maar die bodebus is dan ook uit de 17e eeuw. Een bodebus uit 1804 echter is ook al vrij uniek. Ik wil maar zeggen: wees er zuinig op en draag 'em met ere! Jan T. Bremer Literatuur: 1. D. Aten, Bodebussen van Roghair - de Alkmaarse zilversmid G.J. Rog hair (1765-1822) en vier bodebussen van Noord-Hollandse waterschappen, nog te verschijnen in Oud Alkmaar, tijdschrift van de Historische Vereni ging Alkmaar. 2. M. Agterberg, De Hollandse bodebus. Inventarisatie van bodebussen van ge meenten en waterschappen in Noord en Zuid-Holland. Schipluiden, 1980 De Helderse gemeentebode L. W. Melis (foto Piet Zeeman). 3. A, Korff, Beknopte geschiedenis van Huisduinen en Den Helder, Haarlem, 1958 4. Zie 1. H.J. de Ruiter (links), Gemeentebode sedert 1913. (foto Piet Zeeman)

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 17