Tijdens de Duitse bezetting was het gas op distributie. Dan verschenen er mededelingen in de krant als: 'de Directeur der Water en Lichtbedrij- ven maakt bekend, dat de gas levering plaats vindt op de volgende uren: 6.30 tot 7.30 - 11.00 tot 12.30 - 18.00 tot 19.00 uur'. Na de oorlog lag de fa briek stil. Pas een aantal weken na de bevrijding konden voorbereidingen worden getroffen om een van de gas- ovens aan de Fabrieksgracht op tem peratuur te brengen, zodat direct na aankomst van het eerste kolentrans- port gas gefabriceerd kon worden. In juli 1945 werd de gasfabriek weer in werking gesteld. Ter nagedachte nis aan het omgekomen personeel onthulde op 19 april 1947 J. Teune, directeur van de Water en Lichtbe- drijven, een gedenkplaat in de hal van het kantoor van de gasfabriek aan de Fabrieksgracht. Na de verhuizing van het bedrijf in 1980 naar de Drs. F. Bijlweg werd de gedenkplaat in de hal van het nieuwe pand aangebracht. In de jaren na de Tweede Wereldoor log steeg het gasverbruik door de vele nieuwe aansluitingen van geisers en warmteapparaten in de woningen. Om het gebruik van stadsgas nog meer te bevorderen opende burgemeester Re- horst op 22 juni 1950 de Toonzaal in de Koningstraat (nu het pand van piz zeria Costa Smeralda) waar de Nieu- wediepers konden zien wat er op het gebied van gas- en waterapparatuur mogelijk was. Ondanks al die ontwik kelingen hield de Helderse gasfabriek op te bestaan. In 1949 werd de fabri cage gestaakt omdat de gemeente deel nam in de NV Gasvoorziening Kop van Noord-Holland. Vanaf dat jaar werd de Alkmaarse gasfabriek dé cen trale gasfabriek. Dat duurde maar kort want vervolgens kwam het gas van de Hoogovens uit Velsen. Hierdoor was de Helderse gasfabriek overbodig geworden zodat de com plete opstal en inboedel op 27 augus tus 1951 werd geveild in Formosa aan de Koningstraat. Na de sloop van het complex in 1980 werd de verontrei nigde grond gezuiverd door een gloei- installatie. Woningstichting liet er een huizencomplex bouwen. En alleen de namen Fabrieksgracht en Gasstraat herinneren ons nog aan de tijd van de gasfabriek. Iln de jaren zestig ontdekte de NAM een enorme gasbel onder het Gro ningse Slochteren. Omdat in Neder land in die tijd de roep om kernener gie steeds luider werd, besloten de NAM en de Nederlandse Staat om het gas zo snel mogelijk te exploiteren. Hiervoor werd de Gasunie opgericht. Maar de Nederlandse huishoudens gebruikten nog het cokes-ovengas (steenkolengas). Om het hoogca- lorische Groninger gas te kunnen gebruiken moest de apparatuur omgebouwd worden. Hiermee werd in 1964 gestart. Ruim 4 jaar later was Nederland omgebouwd naar een aardgasland wat het einde betekende van het stadsgas. Het aard gas heeft een beduidend hogere ver- brandingswaarde. Na die periode fu seerde de Helderse gasleverancier NV Gasvoorziening Kop van Noord-Hol land met een aantal andere Noord-Hol landse bedrijven tot het Energiebedrijf Noordwest. Vervolgens ging Noord west op in Nuon, een Nederlands nuts bedrijf dat elektriciteit, gas en warmte levert. Het bedrijf heeft in Nederland, België en Duitsland meer dan 2,7 miljoen klanten. Anno 2007 komt het gas voor Den Helder voornamelijk uit Slochteren, ook wel het 'Groningse gasveld' genoemd. De lengte van het transportnet in onze gemeente is circa 42 km, de lengte van het distributienet 290 km. Aan de gemeente Den Helder werd in het jaar 2006 circa 73 miljoen m3 gas geleverd. Vergeleken met zo'n honderd jaar geleden (688.496 m3 gasverbruik met circa 26.000 inwoners) een enorme stijging. Rens Schendelaar Kolen voor de gasfabriek worden gelost via de kolenelevator. De stenen fundatie aan de waterkant is nog steeds aanwezig. Rechts de gracht naar het Vinkenterrein. ."9

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 8