Van het bestuur De (her)ontdekking van Den Helder Het gaat er dan eindelijk van ko men: De grote herinrichting van het centrum van Den Helder. Om in de beeldspraak van het magnum opus van Harry Mulisch te blijven: Het laatste hoofdstuk van deel 2: Het Einde van het Begin" wordt dit najaar geschreven. Vervolgens zal 'al wat dan aan het papier is toevertrouwd' de basis vormen van een zichtbaar en tastbaar ander stadshart van Den Hel der. Deel 3: "Het Begin van het Einde" van de herinrichting zal dan aanvan gen. Maar dat einde, dat is nu al zeker, zal zeker nog zon 10 tot 15 jaar voor ons uit liggen. En dan te bedenken dat het huidige deel ook al een tijd spanne van zeker 15 jaar omvat. Be gin jaren negentig vormden plannen als "Den Helder Centraal" en "Den Helder versterkt" de basis voor de eerste moderne ingrepen in het stads hart. De Kroonpassage, Palmplein, stadsvloer met overkappingen en herinrichting Julianaplein zijn onder meer daarvan het resultaat. Maar tot een vernieuwd centrum met nieuwe positieve uitstraling heeft het niet geleid. Integendeel, een aantal van de ingrepen staat nu alweer ter discussie, i.e. het versteende Julianaplein en de bedompte overkappingen. Al met al 30 jaar dus! En dan heb ik daarbij nog niet eens, nog steeds met een knipoog naar Harry Mulish, de duur van deel 1"Het Begin van het Begin", opgeteld. "Het begin van het begin" daar ligt het primaire interessegebied van onze vereniging. Ook in de nu voorliggen de planbeschrijvingen wordt steevast begonnen met een hoofdstuk over de geschiedenis van Den Helder in het algemeen en het stadscentrum in het bijzonder. De afbraak van het "Ouwe Helder" door de Duitsers; de grootse herinrichtingsplannen van stede- bouwkundige Wieger Bruin na de oorlog waarbij onder meer het oude station is afgebroken en het huidige, honderden meters teruggetrokken, ervoor in de plaats is gekomen; maar ook de jaren '70 en '80 waarin de stadsvernieuwingsgebieden rondom het directe winkelcentrum een her structurering meemaakten spelen een belangrijke rol. Discussies over de Noordelijke Randweg laaiden hoog op. Hij is er niet gekomen! Juist nu het komend half jaar zo cruciaal lijkt te worden, is het goed om nog eens die voorfases wat fijner onder de loep te nemen. Het zal nog tot verassende inzichten leiden. Zelf ben ik op het ogenblik aan het blade ren in "Het toekomstig Den Helder", uitgegeven door het gemeentebestuur ter gelegenheid van de tentoonstelling van wederopbouw-en uitbreidings- plannnen, gehouden in oktober 1948 (ook toen al!) en in "Tien jaar stads vernieuwing in Den Helder" eveneens een uitgave van het gemeentebestuur (oktober 1978). Hoewel er vele cita ten zijn die ik met u en de gemeente lijke planners direct zou willen delen, wil ik er u een tweetal nu al niet ont houden: "Na de bevrijding is er echter een nieuw begin gemaakt. Het vraagstuk moest groter worden bezien....dat Den Helder een stadscentrum dient te krijgen, stond van de aanvang voor ons vast, maar de opzet daarvan moest afhankelijk worden gesteld van inwo nertal en omvang van het toekomstige Den Helder... "Hoe en waar zij zullen wonen en werken?" Een wel zeer bon dige vraag die prompt andere oproept. Hoe zal de bevolking zijn samenge steld? Hoevelen tennaastebij zullen een ruime huur kunnen betalen en dus een ruim huis willen bewonen? Zal de hele bevolking in eengezinshuizen blijven wonen? Zal zij dat verkiezen? En is het verkieslijk voor een stad die zal groeien van 33.000 tot wellicht 55.000 inwo ners?" De in 1948 gestelde vragen zijn nog verrassend actueel én het gestelde inwonertal van 55.000De ko mende maanden komen de meeste van de vragen weer aan de orde. Hopelijk zijn de antwoorden nu wel toekomstvast. En dat van die 55.000 lijkt me geen slechte veronderstelling! De volgende stelling uit 1948 is alvast zeker waar gebleken: "Keulen en Aken zijn niet in één dag gebouwd en de stad van ons verlangen zal niet bij verrassing mor gen voor ons staan. Er moet voor ge werkt worden, hard gewerkt. Zo alleen komt het tot stand het toekomstig Den Helder" 2

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 4