Overste Morang eerste vrouwelijke commandant van een marinefregat. Bernard Fritzsche doet aangifte we gens smaad tegen de Helderse Cou rant. Het dagblad plaatste vorig jaar een spotprent waarop de wethouder samen met zijn collega Kragt aan een kruis 'genageld' zijn. De fotocollage was door Tritonpersoneel gemaakt uit frustratie over hun ontslag. Het lan delijke televisieprogramma De leugen regeert besteedt aandacht aan de ophef. Voor de camera onderstreept Fritzsche dat hij zich persoonlijk bele digd voelt door de prent. Journalisten vinden dat publicatie moet kunnen omdat zij de grenzen van de vrijheid van meningsuiting niet overschrijdt. Kasteleins in de Koningstraat willen weten waar ze aan toe zijn met de stadsvernieuwing. Heeft hun straat nog toekomst als uitgaansgebied of richt de gemeente haar horeca- beleid op de omgeving kop van de Beatrixstraat en/of de oude rijkswerf Willemsoord? Het is een van de vele vragen die leven over de vernieuwing van het stadshart. Professor Riek Bakker, rijksadviseur van de minister van Vrom, weet er wel een antwoord op. Doen, doen, doen is haar advies. En er moet een groep van 'Kritische Vrienden' komen die de voortgang van de stadsvernieuwing in de gaten houdt en waar nodig ook mag in grijpen mochten de raderen van de vernieuwingsmachine vastlopen. Het advies van mevrouw Bakker vindt een positief onthaal in spraakmakende Helderse kringen. Positief zijn, anno 2007 is het de alles bezwerende kreet in Nieuwediep. Niet terugkijken op megamislukkingen als Cape Holland (zie eerdere afleveringen van deze rubriek), maar optimistisch en vol zelfvertrouwen vooruitzien is het cor recte credo van de dag. Kapitein-luitenant Jeanette Morang neemt per 12 januari het commando op zich van het luchtverdediging- en commandofregat hr ms De Ruyter. Daarmee is Morang de eerste vrou welijke commandant van een fregat in de geschiedenis van de Koninklijke Marine. Ondernemer Wally van Brederode zet een punt achter zijn loopbaan. Daar mee gaat een 130 jaar oud bedrijf uit familiehanden. Vele Nieuwediepers kennen Van Brederode van de Loods- gracht waar de winkel meer dan een eeuw gevestigd was. Dierenarts Fred Rotteveel doet de deur achter zich dicht van zijn praktijk aan de Wad denzeestraat. Deze wordt voortgezet door Simone Uitendaal. Manege Bruin aan de Zeeweg in Huisduinen bestaat 40 jaar. In het verlengde van de Zeeweg ligt Fort Erfprins. De omgeving ervan is het domein van de Nieuwedieper schatgraver Ronald Ensing. In de loop der jaren heeft hij heel wat opgediept, waaronder een fraaie en ruimbemeten kruik. Het echtpaar Pieter (82) en Henny (80) Meelis viert zijn diamanten brui loft. Ook Janna Vink-Boers (79) en Herman Vink (87) en het echtpaar Jan (81) en Ans Huiskes-Van der Kooij (81) zijn zestig jaar getrouwd. Een bijzonder jubileum viert Nel Rensmaag. Ze staat vijftig jaar op de planken van Toneelvereniging Nieuw-Den Helder. De oud-docent Nederlands Joop Leibbrand treedt aan als de nieuwe Helderse stadsdichter. Hij maakt zijn debuut op een gedichtenavond in stadscafé De Keizerskroon. Leibbrand is de tweede stadspoëet en de opvol ger van Martin van Kralingen. Het overlijden - zaterdag 27 januari - van de in brede kring gewaardeerde en geliefde lerares Koosje Cavanagh - van den Berg zorgt voor droevige taferelen op het Studiehuis aan het Molenplein. De docente Engels en Frans is 62 jaar geworden. Ruud Claessen Rijksadviseur Riek Bakker adviseert Den Helder om vooral te doen, doen en nog eens doen! 29

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 31