BIERBOTTELARIJ VollThhoveh* bieren M.MOS., Haringtrekkers (beeldbank HHV). vroeg zindelijk te maken (er waren geen papieren luiers) plaste ik met twee en half jaar allang op het potje. De juffen waren gek op me, dus ik mocht blijven. Ik vraag me wel eens af hoe mijn ou ders het allemaal konden redden in die jaren. Toen ze pas getrouwd waren was mijn vader haringtrekker en dan kon het 's nachts vaak gebeuren dat hij uit bed werd geroepen door mid del van bonzen op het slaapkamer raam. 'Haring op het strand', werd er geroe pen en dan moest mijn vader toch wel met tegenzin de echtelijke sponde verlaten. Maar ja Was er veel haring, dan konden ze financieel weer een poosje vooruit. Er is nog een oude foto van de haring trekkers waar mijn vader opstaat. De mannen hadden dan van die hozen, verlengde laarzen tot aan hun oksels. Zo konden ze vrij diep de zee in om de netten aan het strand binnen te halen. De Langestraat, ook echt de langste straat van Oud Den Helder liep vanaf fortje Vischmarkt tot aan de Singel. In de straat waren meer middenstanders. Naast ons dan café Koster (vroeger de Lindeboom. Verderop bakker Mahieu, daarna de manufacturen- winkel van Kannewas- ser en iets verderop de Pottenwinkel, een slijterij. Aan de overkant was dan de Vlootstraat en een stukje terug de kruidenierswinkel, ook Mahieu. Daar deed mijn moeder de boodschappen. Later toen wij wat groter waren mochten wij dat ook wel eens doen. Als moeder pannenkoeken ging bak ken, stroop halen in het stenen potje. De winkelmevrouw deed dan een grote houten pollepel in het stroopvat, omhoog en snel in het rond draaien zodat de stroop er niet afkon lopen, Slijterij de Pottenwinkel, Langestraat 43. In de deuropening van rechts naar links Diet Mos, zijn zoon Willem, Do- rus Rijkers (beeldbank HHV). 24

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 26