Dirk Pietersz Abbestee: landmeter en kartograaf Oude Veer, de tegenwoordige Anna Paulownapolder, aangegeven. Ook is goed te zien hoe Nieuwesluis (Wie- ringerwaard) vanuit 'Den Meer be- zuyden Wieringen', de tegenwoordige Wieringermeer, bereikbaar was voor scheepjes. De ontwatering van de Wieringerwaard vond voornamelijk plaats via de sluis bij de tegenwoordi ge Drie Molens via het Razende Swin, een zijarm van het Oude Veer. Vanuit de Zijpe gebeurde dit eveneens op het Oude Veer via Oude Sluis. De poldertjes bij Callantsoog zijn eveneens met zorg weergegeven. Ter hoogte van het Dubbelduin ligt Groote Keeten aan de zuidzijde van de Zanddijk (Oldenbarneveltsdijk). In het noorden staat met een klein rood plekje de Kleine Keet aangege ven. En tenslotte staan in het grote wadgebied zo hier en daar de bin- nenduinen zo nauwkeurig mogelijk getekend, hier en daar voorzien van een naam. In het zuiden het Koegras, meer naar het noorden Quelderduin, Garst, de Schooten. Maar het meest is toch zandgrond, soms slibberige zandgronden, maar toch meest ge woon zandgrond, zeker in het noor delijk deel. Toch niet bepaald erg aan trekkelijk om te bedijken. Dat is dan ook niet gebeurd. Pas in 1817, maar dat was omdat er een kanaal van Den Helder naar Amsterdam moest komen, is er een begin gemaakt met de bedijking van het westelijk deel (Koegraspolder). De Anna Paulowna polder volgde pas in 1845/46. En de meest noordelijke gronden, het Balg zandgebied behoren nog steeds tot het Waddengebied. Literatuur: H. Schoorl, Zeshonderd jaar water en land. Groningen, 1973. Jan T. Bremer Dirk Pietersz Abbestee (1615/17- 1688) die 'het groote onbedijckte landt 't Koegras' met het oog op een eventuele bedijking diverse malen in kaart gebracht heeft, was de eerste landmeter/kartograaf die zijn leven lang in de Kop van Noord-Holland woonde en werkte. 'Dirck Pietersz Abbeste secretaris int Callans ooge is gerust nadat hij hetselve amt alhier 39 jaren heeft bedient op den 8 juni ano 1688.' Zo staat het op zijn graf steen in de kerk van Callantsoog. Geen woord over zijn jarenlange bemoeienissen met de kustver dediging die hij in deze regio had als eerste 'Opziener van 's Lands Werken'. Dirk Pietersz Abbestee is omstreeks 1615/17 geboren te Callantsoog als zoon van Pieter Dircksz 'van Abbe stee', een buurtschap in het noorden van 't Oge. Pieter Dircksz was een van de beter gesitueerde Oger boe ren. Zo was hij in 1612 pachter van de tienden op het Oog. Tien jaar later ging hij zijn geluk beproeven op 't Nieuwe Slijck, de pas droog gelegde polder Wieringerwaard (1610). Hij kocht daar een boerderij met 30 morgen grond. In 1625 heeft hij zijn bezit uitgebreid tot 400 mor gen (ca 30 ha). Het is niet bekend waar zoon Dirk Pietersz zijn opleiding tot land meter heeft genoten. Waarschijn lijk bij de Alkmaarse landmeters Adriaan en Anthonus Metius, die beiden eveneens landbezit hadden in de polder Wieringerwaard. Wel licht heeft hij praktische scholing gehad bij Dirk Langendijk; zijn zuster Anna was getrouwd met een Langendijk. Wij weten eigenlijk alleen zeker dat hij op 30 januari 1643 in het register van landmeters stond: Derck Pieterssen Abbeste nae examinatie van door) Frans van Schooten, professor matheseos wiskunde) tot Leyden Ook staat vermeld in de 'Ne derduitse Astronomia' van de in die tijd beroemde wiskundige Dirk Rembrandtszoon Nierop, dat Dirk Abbestee in 1647 in de Wieringer waard waarnemingen verrichtte omtrent de helling der ecliptica (aardbaan). In 1649 kreeg Dirk Abbestee zijn aanstelling als secretaris en rent meester van Callantsoog. Vervol gens werd hij, na daartoe eerst ge ëxamineerd te zijn, op 18 april 1652 beëdigd als notaris te Callantsoog. Na zijn aanstelling als secretaris trouwde hij op 15 mei 1650 met Trijntje Tijsses uit Schagen. Na de dood van zijn vrouw in 1669, her trouwde hij (in 1677) met een 48- jarige nicht van zijn vrouw, Rickel- tje Cornelisdr Plaets, eveneens uit Schagen. Ook zijn tweede vrouw, overleden in 1683, overleefde hij, zoals blijkt uit de tekst op hun graf steen in de dorpskerk. Hoewel op zijn grafzerk alleen sprake is van zijn beroep als secre taris van 't Oge, lag het zwaarte punt van zijn werkzaamheden bij zijn werk aan de kustverdediging. In de loop van de tijd was hij ken ner bij uitnemendheid van de getijstromen en dijken, slikken en schorren in de Kop van Noord- Holland geworden. Niet voor niets werd hij tenslotte door het bestuur van het gewest tot (eerste) Opzie ner van 's Lands Werken te Huis duinen/Den Helder aangesteld. 'Zijn werk is de sleutel tot begrip van de waterstaatkundige toestand in zijn tijd en de basis voor het werk van zijn opvolgers.' Aldus biograaf dr. Henk Schoorl. Literatuur: H. Schoorl. Dirk Pietersz Abbestee, grondlegger van een school van kaart tekenaars en opzieners van 's Lands Werken in de Kop van Noord-Holland. In: 'Kust en kaart'. Schoorl, 1990 71

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 9