De kaart van Koegras van Dirk Pietersz Abbestee van 1672. Watertoren t.o. het stationsgebouw van de N.S. Het tegenwoordige Nieuw Den Helder ligt grotendeels in de zogenaamde Lameerspolder in het zuidoosten van het eiland. Isaac Le Maire, (Lameers-) heeft deze 'aanwas' ca 1600 bedijkt. Hij heeft eveneens een zuidwaartse dijk aangelegd naar het nollengebied De Garst en vervol gens naar Quelderduin (het tegen woordige buurtschap De Koog). Ten oosten van het eiland Huisdui nen zien we als een reusachtige 'slin ger' op de kaart, de afwateringsgeul van het wad, het Nieuwediep. Het Oude Diep lag oostelijker: Balg of Wieringerdiep. We komen de naam op deze kaart nog tegen in het Oude Veer of Ouddieper Swin. De naam Balch (Balg) komen we nu ook nog tegen in de naam Balgzand. Dat de Wieringer balch goed bevaar baar is - en dus niet zo eenvoudig af te sluiten - wordt behalve door diep- tecijfers aangegeven door de weergave van een vrij groot zeilschip in het diep. Op het eiland Wieringen zijn de dor pen en buurtschappen nauwkeurig weergegeven. Alleen het meest ooste lijk deel waaronder Den Oever en de scheepvaartgeul ten oosten van het eiland staat helaas niet op de kaart. dijktracé Een mogelijk dijktracé vanaf Quel derduin (De Kooy) door het Wie ringer Diep (Amsteldiep) is vaag zichtbaar, als ook een tracé in zui delijke richting, richting Brabantse hoek (N.O. punt) Wieringerwaard. Ook de scheidslijn van de zuidelijke (Callantsoger) gronden vanaf de Lavey aan de Zanddijk rooiende op de kerktoren van Hippolytushoef is nauwelijks zichtbaar. Wel heel nauw keurig zijn de geulen, zwinnen en prielen in het kleigebied rondom het malige stand van de techniek, op de duur toch niet houdbaar zouden blij ken. Om over de kosten nog maar te zwijgen. En voor dat laatste argument bleek men in elk geval gevoelig. De gouden eeuw was immers inmiddels (voorgoed) voorbij? de kaart van 1672 De overzichtskaart van het Koe gras en de Waardgronden die Dirk Pietersz Abbestee in opdracht van Gecommitteerde Raden maakte verscheen in 1672 in koperdruk bij Frederik de Wit te Amsterdam op formaat 76 bij 86. De kaart is o.a. aanwezig in het rijksarchief Noord- Holland. Het Koegras gedeelte van de bekende kaart van Johannes Dou van het Hoogheemraadschap der Uitwa- terende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland (1680) is geheel geba seerd op de kaart van Abbestee. Links boven op de kaart is het voor malige eiland Huisduinen in kaart gebracht. Aan het Marsdiep de laat 15e eeuwse nederzetting 'Die Helderbuyrt', ten dele al achter de dijk, voor een deel nog in een laatste restant van de vroegere Noordduinen. Het kust dorp Huisduinen ligt aan de noordrand van de zogenaamde Zuidduinen. Tussen Noord- en Zuid duinen zien we het zoge naamde Tussenland: van west naar oost het Oude land, Den Koogh en het Nieuwe Land. Het tegen woordige Den Helder ligt grotendeels in de laatste polder. De 'Vijfsprong' van wegen is nu nog duidelijk her kenbaar in het huidige stratenpatroon, nabij de 70

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 8