Ach ja, de oude ambachtsschool aan de Laan Ons geheugen heeft de neiging zaken te vertekenen prof. D. Draaisma, psycholoog Bij het doorkijken van m'n nostalgi sche papierarchief, zag ik m'n rapport en getuigschrift van de oude Am bachtsschool aan de Laan in "Ouwe Helder, 1941 - '43". Even vasthouden, ogen dicht en Het Verleden herleeft! Het eerste wat bij me opkwam: zou er ooit al eens in 'Levend Verleden' een artikel hebben gestaan over die oude ABS? En ja, via de heer D. Makelaar kreeg ik afdrukken van 'De Ambachtsschool voor het echte handwerk' een prachtig artikel van de heer K. Jellema in een Levend Verleden uit 1995. Ik waag het er op om vanuit mijn oude, maar m.i. nog goede geheugen een paar herinneringen op te halen. Zo ging ik, 15 jaar oud vanuit Kruger- straat 118 op 1 september 1941 naar de 2-jarige elektriciensopleiding, 1 en 2h van de van de Ambachtsschool. Je moest er met 14 vakken behoorlijk aan trekken, maar vond er tussendoor altijd wel gelegenheid om wat voor je zelf te prutsen. Bijvoorbeeld van een zilveren dubbeltje de koninginnekop uitzagen en zo tot een voor die tijd 'provocerend' speldje maken. Was er weer in de buurt een Engels vliegtuig neergeschoten, dan kon je soms aan een stukje plexiglas komen. Daaruit zaagde je een klein hartje. Aan één kant boorde je met een 1 mm-boortje in trosvorm verschil lende gaatjes en vulde die met blauwe verf, dan de andere kant mooi polijsten met Brasso. Een zeer gewild sieraadje bij moeder, zus of vriendinnetje! De directeur was de heer A. Smit, nooit mee te maken gehad. De elek- troleraar was de heer De Draaier, kleine man met gouden brilletje. Bij de leraar handtekenen, Piet Broos, trachtten we een zeskantig gember- potje op papier te zetten. Orelio voor motortechniek zie ik in stoljas tuffend op een van z'n oude motorfietsen. 'Pa' Verkerk met pijp en Schipper of wel 'rooie Dicky' voor houtbewerken. Lookman voor werk tuig- en natuurkunde én nazi-propa- ganda! Dijkstra voor Onverge telijk Flip de Wijn de conciërge met een wat spitse snuit. Elektropraktijk begon met 'blokje vijlen'. Een ruw blokje ijzer haaks en vlak maken vanuit alle kanten. Een nooit goed te krijgen berewerk! In het praktijklokaal een aantal werk banken met bankschroef, 1 elektrische draaibank en boormachine én 4 of 6 trapdraaibanken. Was je eenmaal 'los' op zo'n trapper, dan kon je er alles op maken, zelfs de 1,4 mm schroefjes voor een passer, uitgegaan van een spijker. Op houten borden op de muur alle soorten kleingereedschap. In een van de lokaalhoeken een om vormer; motor-gelijkstroomdynamo waarboven een imposant marmeren schakelbord met meters, zekering houders en schakelaars. Had je een fietsdynamo met een zwakke mag neet, dan kon je hem hier door De Draaier laten opsterken. Een paar flinke stroomstoten door een hulp magneet waarop de jouwe geplaatst, kon bij juiste polariteit (kompasje) verbetering geven, anders een sof1. Van de andere leraren herinner ik me natuurlijk de elektroleraar De Draaier. Ons praktijklokaal had iets bijzonders; aan de lange blinde muur was op een paar meter hoogte een soort balkon van enkele meters breed en verdeeld in hokken waar de elektriciens in spe huisinstallaties leerden aanleggen. De 5/8 pijpen zaten er al in. Via een trapje kwam je op 't 'schellinkie'. Een van de hokken was 't radiohok, bedoeld voor radio-hobbyisten. Er stond een oude radio, een junkbox met radiorommel en een platenspeler met een paar platen. Op één van de platen stond de 'Flo- rentinermars' van Fucik, op de andere De oude Ambachtsschool aan de Laan (beeldbank). 87

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 25