Het levensverhaal van visserman 'Ome Henk Bais' (2) In de vorige aflevering was Ome Henk gebleven bij het tijdstip dat de oorlog '40 - '45 uitbrak en de vissers de ha ven opzochten. We waren om acht uur in de haven en je hoorde van alles. We waren op de rede van Texel al verschillende schepen van de marine tegengekomen die naar Engeland gin gen, zoals werd gezegd. Er was geen visafslag, alles lag stil, dus hebben we de vis de volgende dag op de rede te water gegooid. Die ene mand tongen konden we nog verkopen aan een vrouwelijke visven- ter voor fl. 2,50 die hele mand. Er werd die dag ook niet gegeten. De vierde dag werd er gezegd: "Den Hel der wordt gebombardeerd". Wij, met onze hele familie op het schip en naar Schoorldam gevaren; want velen vluchtten uit Den Helder. Na de capitulatie zijn we weer naar Den Helder teruggegaan, maar na het grote bombardement (24/25 juni 1940) zijn we met het schip naar Van Ewijcksluis gegaan. Daar lagen we met wel 25 vissersschepen. Op last van de politie moesten we wijd en zijd uit elkaar gaan liggen, omdat anders vliegtuigen zouden kunnen denken dat we een gevechts eenheid waren, wat dus gevaarlijk was. Wij dus wat verder in de Ewijcksvaart, voor een grote boerderij (je moest toch water kunnen halen?), een hele mooie boerderij. Toen we om water vroegen zei de boer dat hij geen wa terleiding had; hij moest het ook van regenwater hebben. Maar hij hielp ons toch zo veel mogelijk aan water. Daar onze verdiensten ook stil ston den gingen we naar de boer om te werken. Nu kwamen er vele vluchte lingen uit Den Helder om werk bij de boeren te zoeken, maar omdat ik een overall aan had, nam die boer mij. Mijn eerste loon was fl. 7,00 per week; mijn vader verdiende fl. 18,00 per week bij die boer. Het werd september en toen raakte het werk af en kregen we ontslag. We hoorden dat we mochten vissen in de haven van Den Helder, op sardien; dat doe je met twee schepen en een net ertussen. We hebben toen aan de bollenboer gevraagd of mijn moeder met de kinderen tijdelijk in de bollen schuur mocht wonen. Als de bollen uit de grond kwamen was het voor jaar en dan zou de oorlog allang over zijn (dachten we). Vervolgens gingen vader, broer en ik met het schip terug naar Den Helder. En zo gingen we iedere dag op de fiets van Van Ewijck sluis naar Den Helder om overdag te vissen. We moesten met het schip in de Bin- "ln span vissen" in de Buitenhaven: twee schepen met een net ertussen (beeldbank). 85

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 23