Carol Stobbe (rechts) en Ruud Claessen op de Polderweg waar ze op de Jozefschool hun lagere schooltijd doorbrachten. De school is gesloopt en ervoor in de plaats zijn appartementen gebouwd. Alleen de naam van het wooncomplex herinnert nog aan de vroegere Jozefschool. mige leerkrachten van de Jozefschool hanteerden driestere middelen. Claessen: "Zo gaf een broeder me ooit twee tikken met een enorme liniaal op mijn linker hand. De tik in de handpalm viel wel mee, maar die klap op de andere kant van de hand voel ik bij wijze van spreken nog. Vandaag de dag waanzinnig fout, maar toen ging het kennelijk zo. En op compassie thuis hoefde je niet te rekenen. 'Je zal het er wel naar gemaakt hebben', was de geijkte reactie als je je beklaagde over een klap op school." Stobbe: "Zo kon je ook een corrige rende tik van de toezichthoudende broeder verwachten als je over de schoolmuur keek naar de meisjes van de aanpalende Mariaschool. De laat ste twee jaar op de Jozefschool heb ik trouwens als een schrikbewind erva ren. Ik heb er eigenlijk geen woorden voor hoe mensen zich uit naam van het geloof opstelden naar de leerlin gen. In de zesde klas heb ik toch wel een periode gehad dat ik eigenlijk niet meer naar school wilde, zeker na een draai om mijn oren die ik mocht in casseren. Maar ja de broeder of mees ter had altijd gelijk. In de zesde heb ik naar mijn gevoel ook weinig geleerd. Alle aandacht ging naar de kinderen die naar de HBS gingen. Wij mochten onze toets voorbereiden voor de ULO en verder het hele jaar spelletjes doen. Nee de laatste twee jaar heb ik als zeer onprettig ervaren." Claessen: "Wat me haarfijn voor ogen staat is het bunkerharde prestatiesys teem dat bepaalde broeders hanteer den. Zo was er een die alle namen van de klas onder elkaar had geschreven op de uiterst linker kant van het school bord. Bij elke prestatie die je voor lezen, rekenen of schrijven leverde, kreeg je een streepje achter je naam. Zo zag je exact en de hele schooldag door wie de 'beste' en wie de 'domste' van de klas was. Leuk als je mee kon komen, trau matisch voor achterblijvers." "Maar het was niet alleen kommer en kwel op de Jozefschool. De broeders konden prachtig vertellen en voorle zen. Je was ook geabonneerd op de Okkie, later de Taptoe, waarin opge nomen de Engelbewaarder. Ook zal ik nooit de Afrikaan vergeten die door een broeder was uitgenodigd om over de missie te vertellen. De man kon een volle emmer water op zijn hoofd dra gen zonder zijn handen te gebruiken. Open monden van verwondering." Stobbe: "En soms werd er film ge draaid, bijvoorbeeld een rolprent over een Amerikaans huisgezin dat vijf zo nen zag sneuvelen in de Tweede We reldoorlog. In de winter maakten we enorme glijbanen op de speelplaats en in de zomer gingen we op schoolreis je. De grote reis - in de vijfde of zesde klas - bestond uit een paar dagen naar Oudenbosch, de hoofdzetel van de congregatie van St Louis." "Al met al was het een strenge school, maar je leerde er wel wat. Onderling ontwikkelde zich ook een hechte ka meraadschap, vriendschappen voor het leven ook, zoals tussen Claessen en mij." Carol Stobbe en Ruud Claessen ver volgden hun schoolloopbaan op de rk jongensmulo aan de Sportlaan. Stobbe verwisselde deze voor de LTS en be zocht later de MTS. Hij is scheepsbe- schieter (timmerman voor het interi eur van schepen) geweest bij scheeps werf Visser. Nu is hij werkzaam als incassomedewerker bij Woningstich ting Den Helder. Claessen ging na afronding van de mulo naar de HBS en studeerde later af als historicus. Hij is nu werkzaam als redacteur van het Helders Weekblad. Ruud Claessen 84

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 22