conciërge Zits helpen in kelder waar de verwarmingsketels met cokes ge stookt werden. Ook zilverpapier voor de missie werd er verzameld en als je vroeg waar al dat zilver naar toe ging, dan noemde meneer Zits landen als de Antillen en Suriname, verre stre ken waarvan je geen flauwe notie had waar die lagen." Claessen: "Zilverpapier, de missie. Typisch rk. In die leer werden we trou wens grondig onderwezen. Zo herin ner ik me een meester die vertelde over de heilige sacramenten, het zijn er denk ik een stuk of zes, zeven. Miste je er in je leven één van, dan zou het le lijk met je aflopen in het hiernamaals. Zo'n drieste voorstelling van zaken hakte er natuurlijk flink in en als goed gelovig kind nam je je heilig voor om alle sacramenten braaf te halen." Stobbe: "Maandelijks ook was er de klassenmis. Dan gingen we klassikaal naar de Petrus Pauluskerk aan de Kerkgracht. Broodje nuchter natuur lijk, maar wel met het voordeel dat de school wat later begon en je moe der twee broodjes klaarmaakte met pindakaas. Die heerlijke geur ruik ik nog." Claessen."Dan ontbeten we in de klas en dronk ik warme thee uit een thermosflesje. Heel huiselijk allemaal. Biechten gebeurde trouwens ook klas sikaal. Ik zie nog hoe pastoor Bakker - die we allemaal heel aardig vonden - ons breed lachend opriep de 'dikste zonde' uit te kiezen om die vervolgens op te biechten. Mijn dikste zonde was steevast dat ik mijn zus had geplaagd. Wist ik veel van de zonde. De straf, de penitentie, kwam meestal neer op het bidden van een weesgegroetje voor een aantal schilderijen die in de kerk de kruisgang uitbeeldden. Wie het te bont had gemaakt, moest alle schilde rijen af, een behoorlijke zware straf." Stobbe: "En natuurlijk kwam er de vraag of je misdienaar of koorzanger wilde worden. Het werd dus misdie naar want dan mocht je ook wel eens onder schooltijd naar een trouwerij of een begrafenis." Claessen: "Van mijn moeder, die van huis uit niet rk is, mocht ik geen mis dienaar worden. Het zangkoor vond wel genade in haar ogen. Ik zie me nog voorzingen voor een broeder. Ik slaagde en mocht meedoen. De op komst voor de repetities in de kerk was trouwens honderd procent, want als beloning kreeg je een reep chocolade." Schuld en boete. Het was ingebak ken in het schoolsysteem. Lieten de pastoor of de kapelaan je wat gebedjes prevelen bij wijze van penitentie, som- 83

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 21