Orde en tucht op de RK Jozefschool Carol Stobbe en Ruud Claessen zijn beiden 54 jaar en kennen elkaar al sinds hun kleutertijd. Samen zaten ze van 1959 tot 1965 op de rooms- katholieke Jozefschool voor lager onderwijs aan de Polderweg. De twee jongsenioren halen herinne ringen op aan hun lagere schooltijd. Terugblik die duidelijk maakt dat vroeger lang niet alles beter was. Carol Stobbe: "De vraag welke school jij het leukste vond was er niet bij. Je werd gewoon opgegeven op een katholieke school en het liefst dicht in de buurt. Dat was dus de Jozefschool voor jongens waar we in 1959 werden opgewacht - hoe toepasselijk - door broeder Jozef van de congregatie van St Louis." Ruud Claessen: "Wij woonden in de Californiëstraat recht tegenover de openbare Thorbeckeschool. Daar mocht ik als rooms gedoopt jochie dus niet heen; het werd de Jozef school. Ik herinner me een schoolge bouw met zware deuren waarachter een streng interieur schuilging. Zwaar betegelde gangen, vloeren en trap pen van graniet. Veel donkergroen en zwart en aan het eind van de gang beneden stond een enorm Jezusbeeld. De klassen kenden hoog opgetrokken raamkozijnen die je een vrij uitzicht op de buitenwereld ontnamen. Een van mijn eerste schoolherinneringen ook is de sloop van de oude waterto ren schuin tegenover de school, wat dus wel vanuit de klas te zien was. Een hoge kraan met een slopersbal die met enorm geweld op het waterreser voir van de toren inbeukte. Maar naar dit spectaculaire schouwspel mochten we niet kijken van de broeder wiens naam me ontschoten is. Overigens werd ik in de eerste al eens uit de klas gestuurd. Ik was niet stil genoeg of zo en moest naar huis. Ik zie me nog de winkel van mijn moeder binnenstap pen. Kwaad dat ze was! Op mij maar ook op die broeder." Stobbe: "Vanaf de eerste schooldag is één geluid me bij gebleven, het sner pende fluitje van hoofdmeester Zijp, geen lidmaat trouwens van de broe ders van St Louis. Op het fluitsignaal moest je je klassikaal opstellen in rijen van vier, waarna de hele goegemeente de school in marcheerde. Als eerste klasser mocht je beginnen met een potlood, was je wat ronde bewegingen aan het maken als voorbereiding op de schrijfoefeningen. Daarna volgden de eerste letters en woordjes met de kroontjespen, inktpot en inktlap." "In de derde klas werd je wat meer bij het schoolleven betrokken. Melk binnenzetten, koffie rondbrengen, Het Heilig Hartbeeld in de Jozefschool, circa 1950. 82

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 20