Koegras, zoals het vroeger was De bewaakte overweg aan de Kortevliet. Rechts op de voorgrond het echtpaar Kossen (circa 1930). Ik ben in 1930 in Bergen (NH) geboren en in 1931 met mijn ouders naar Den Helder verhuisd naar de Kortevliet naast de christelijke school. Mijn vader werkte bij C. Maters op de boerderij. In 1934 zijn wij verhuisd naar Proef- tuinweg 6 in Julianadorp. Toen ik 6 jaar werd ging ik aan de Kortevliet naar school met de bus van Van Scheijen, die een dienstlijn Schagen - Den Helder had. Een dubbeltje re tour, maar dat was in de crisistijd een wederkerig bedrag. Ik kreeg toen van mijn grootmoeder een oude dames fiets die op mijn lengte werd gemaakt, zodat ik niet van die grote klossen aan mijn trappers hoefde. Een paar jaar geleden kreeg ik een foto van een kleindochter van P. Kossen van de bewaakte overweg aan de Kor tevliet. Zijn vrouw bediende de slag bomen en dat beeld staat nog steeds op mijn netvlies. Haar man had het toezicht op de spoorbaan. In de jaren zeventig zijn de woningen aan Kor tevliet en Doggersvaart gesloopt toen alles automatisch ging en men zo beter zicht kreeg op de weg. In 1939 zijn mijn ouders verhuisd naar de Nieuweweg. Vandaar uit ging ik lopend over de Doggersvaart naar school met mijn zuster die dat jaar voor het eerst naar school ging. En 's winters heerlijk schaatsen op de Doggersvaart tot aan het sluisje bij het Noordhollands kanaal, dat er ook niet meer is. Een paar jaar terug kreeg ik ook nog een foto van J. Laagland Winder van een houtzaagmolen aan de Kooy, ge nomen rond 1922. De molen stond vóór de Kooybrug en is omstreeks 1924 verkocht. Er hoorden een café en drie huizen bij. W. van der Wenden Linker afbeelding: Een stukje Doggersvaart. Rechter afbeelding: De houtzaagmolen. Links de wed. Laagland Winder-De Leeuw, rechts zoon Teun Laagland Winder. Laatstgenoemde verzorgde rond 1906 de overzet over het kanaal. 76

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 14