Leienaar in de diaspora of Sudeten Nieuwedieper Wel getogen maar niet geboren in Nieuwediep. Geboren in Leiden raakte ik hier in 1938 verzeild, doordat mijn moeder, een jonge weduwe, in het huwelijk trad met een heer uit Den Helder. In het grensgebied tussen Pilo en Vogelwijk, vestigden wij ons aan vankelijk op de Ruygweg; later werd dat de Ooievaarstraat. Eerst bezocht ik de 'kippenschool' op de Vischmarkt en in september 1940, toen ik de leerplichtige leeftijd had bereikt, werd dat de openbare lagere school No. 5 aan de Parallelweg. Ik maakte kennis met een strenge meester Kramer en een lieve juffrouw Moor. De pret op school 5 duurde echter niet zo erg lang, want in Den Helder werd toch wel erg veel ge bombardeerd en mijn moeder dacht dat het in Schiedam, waar ik in huis kwam bij een zorgzame tante, een stuk veiliger zou zijn. Na drie maan den keerde ik terug naar Den Helder, maar niet lang daarna werd de school aan de Parallelweg gevorderd door de Duitse bezetter en werd het onderwijs hervat, zo goed en zo kwaad als dat mogelijk was, op diverse locaties. Zo ontvingen wij onderwijs in café Heb- bink in de Breewaterstraat, de Lu therse kerk in de Wezenstraat, de Re- hobothkerk in de Fazantenstraat, het evangelisatiegebouw Maranatha in de Vijzelstraat en het speeltuingebouwtje op Tuindorp. Eenmaal fungeerde ik als "postillon d'amour" toen ik een met rode inkt geschreven briefje van de meester moest brengen naar een juf op een andere locatie. Ik heb het stiekem ge lezen. Gedurende ruim een jaar werd er zelfs helemaal geen onderwijs meer gegeven. In mijn rapportenboekje van de lagere school staat dan ook dat ik werd bevorderd naar de vijfde klasse zonder dat daarbij cijfers werden ver meld om de doodeenvoudige reden, dat er gedurende het daaraan vooraf gaande schooljaar in het geheel geen onderwijs was gegeven. Den Helder maakte een verlaten in druk; veel huizen stonden leeg en in sommige straten groeide gras. Een groot gedeelte van de Helderse bevol king was geëvacueerd. De enige nog actieve jeugdvereniging was de jeugdclub van het Leger des Heils op de Spoorgracht waar je kon figuurzagen en waar je boeken kon lenen. Sommige liederen die ik daar leerde, zing ik nog wel eens in de badkamer. School 5 aan de Parallelweg, nog vóór de sloop van de Sluisdijkbuurt (beeldbank). 73

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 11