Vroeger Ik loop zo graag nog door die oude buurten daar waar mijn oude huis eens heelt gestaan t' is niet meer want als zovele dingen moest het aan slopershanden ten onder gaan. Ach het voldeed niet meer aan deze tijden want de w.c. die was nog buiten een emmer met een bril, wat oude kranten een haakje om de deur te kunnen sluiten. De kraan die zat nog voor in het portaaltje een bedstee achter en ook eentje voor en op de schoorsteen, op zijn vaste plaatsje daar stond mijn vaders stenen kwispeldoor. En het fornuis dat in de keuken brandde het werd gestookt met turven en briketten en moest de stijfselwas gestreken worden kon je op 't fornuis de ijzeren bouten zetten. Ik moest soms een boodschap voor mijn moeder halen een onsje stijfsel, munten voor het gas de kruidenier die moest het maar opschrijven omdat er vaak geen geld in huis meer was. Ja, in die tijd werd armoede geleden en van veel kinderen bij mij in de klas kon je op die bleke gezichten lezen dat schraalhans bij hun keukenmeester was. Ik zie in gedachten nog mijn moeder werken ze deed het toen met stoffer en blik terwijl ze onderwijl de hutspot kookte daarmee was vader erg in zijn schik. En s' avonds bij het vallen van het duister werd de gaslamp door moeder aangestoken de lucifer voorzichtig door het gaatje 't zou zonde zijn als het kousje werd gebroken. Wanneer we samen aan tafel zaten ik las een boek en moeder stopte sokken vertelde vader nieuwtjes uit de kranten en over dingen waar we vaak van schrokken. Ik zit zo vaak daaraan terug te denken denk dan, ach wat gaat de tijd toch vlug maar ja het is niet meer terug te draaien die oude tijd, die komt niet meer terug. Uit: "O.... NIEUWENDIEP, O.... FIJNE JUTTERSTAD" Gedichten en liedjes van F. Seegers. ©...FilJM® i/MUTarCJlSSUUD gedichten en liedjes cjeschreuen door JF. Seeqers ojo illustratie en raïligrajie OUÜ ttmer. gastschxjuers zijn o.a. jJ.lLim.Wrg A.JCcog er J. Limburg 72

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 10