1907, voorstellende zijne komst ter reede Texel, ter aanvaarding van het opperbevel over 's lands vloot op 16 augustus 1665 in den tweeden En- gelschen oorlog, onthuld door het plaatselijke comité te Den Helder, in tegenwoordigheid van duizenden belangstellenden. A. van Steijn, bur gemeester, ere voorzitter; de com missie van de historische optocht: H. Boldingh, L. Feenders, A. Croese, J. Pannekoek. Het bestuur: J. Zeeman, M. Wijt, C. Adriaanse, H. Beeckman. Eindelijk begon waar vele Nieuwedie- pers al uren op stonden te wachten. De stoet trok voor een optocht door de ge meente. Met voorop herauten te paard, dan een oudhollands muziekkorps (Helders Harmoniekapel) en het vendel voetvolk, en daarna de luitenant-admi raal De Ruyter met zijn gevolg en mu ziekkorpsen in oudhollandse dracht, scheepscommandanten, matrozen, zeesoldaten, vissers en poorters. In het geheel telde de stoet 230 gekostumeer de personen. Langs de route werd de optocht bewonderd en toegejuicht. 's Avonds klonk overal muziek terwijl de hoofdpersonen van het feest met het De Ruyter-comite genoten van een feestmaaltijd in Bellevue. Op het Havenplein, de Hoofdgracht en aan de Kanaalweg werden door muziek korpsen concerten en taptoes gege ven. In het werfoanaal aan de Hoofd gracht lag het feestelijk verlichte mo del van De Ruyters vlaggenschip De Zeven Provinciën. De stemming zat er goed in. Aan de Buitenhaven liepen de mensen voetje voor voetje langs het geïllumineerde marineschip Piet Hein. Andere oorlogsschepen straal den hun zoeklicht naar de wolken en langs de Havendijk die daardoor in een zee van licht stond. Kortom, al leen maar vertier en vrolijkheid. Als besluit stond het vendel nog eenmaal onder bengaalsch vuur op het prop volle Havenplein. De krant schreef: Toen om tien uur het vendel was ingerukt, was voor menigeen de tijd gekomen om naar huis terug te keren. Maar voor velen was het nog veel te vroeg. De cafés bleven tot laat bezet en vele nering doenden maakten nog goede zaken. Gaandeweg ruimde het echter op en om 1 uur was de pret zo goed als afge lopen. Nog enkele troepen hossende feestgangers hoorde men daarna zingen van het 'schone leven' De Helderse De Ruyterfeesten zijn dan afgelopen en prachtig geslaagd...". Nog eenmaal wordt het feest her haald, op het filmdoek tijdens de kermis enige weken later in de bios cooptent tussen de stoomcarrousel en wafelkraam op het Westplein. Het stond allemaal groot op het af fiche te lezen: "Alex Benner Bioscope, grootste en succesvolste exploitatie van Nederland, vertoond de Ruyter- feesten alhier". De krant schreef: "De bioscope blijkt ook nu wederom een grote aantrekkelijkheid van de kermis te zijn. Elke voorstelling is even druk bezocht. Bijzonder mooi is het num mer "De Ruyterfeesten te Helder", omdat men op het doek zoo heel veel vrienden en bekenden vindt. Iedere Heldersche moet dat zien". Rens Schendelaar Bronnen: Dagblad voor Helder en Hollands Noor derkwartier, jaargang 1907. Marineblad 1906 - 1907. Gemeentearchief Den Helder, dossier De Ruyter (archief AZC R350 1906). Helderse Courant 16-08-1961, artikel Gus van Heusden. Een overzicht van het feest op het havenplein met zingende koren. 79

Levend Verleden - Den Helder | 2007 | | pagina 81